Zora Jandová se musela vyrovnat s vyhazovem z divadla i krutou manželovou nemocí!

Stála při svém muži i v těžkých chvílích, kdy přemýšlel o sebevraždě!

Původně měla být Zora Jandová (57) učitelkou. Šla ovšem studovat herectví. Postupně si k tomu přidala další dvě vysoké školy – a také docela dramatickou školu života!

Život si s krásnou tmavovláskou Zorou Jandovou několikrát pohrál. Chvíle štěstí a úspěch vystřídalo zklamání nebo boj. Týkalo se to jak jejího hereckého života, tak toho osobního.

Ze školy hned do Národního!

Přáním rodičů prý bylo, aby se Zora stala učitelkou. Po maturitě na gymnáziu se ale jejich dcera vydala jiným směrem, na DAMU. Ještě během studií přišla fantastická nabídka, která jí změnila život. V Národním divadle, které vždy bylo vrcholným snem každého herce, se připravovala nová inscenace Hamleta. Hledala se vhodná adeptka pro roli Ofélie. Zora byla v posledním ročníku na DAMU a zúčastnila se konkurzu. Režisér Miroslav Macháček (+68) si ji vybral a v legendárním představení, ve kterém hrál titulní roli František Němec (72), podala mladá herečka úžasný výkon. Ještě před maturitou našla také svého osudového životního partnera, hudebníka Zdeňka Mertu (65). Vypadalo to, že cestičky ke štěstí má Zora krásně umetené. Bohužel to nebyla pravda. Postupně přišly komplikace, nejdřív ty pracovní.

Měla skvěle rozjetou kariéru, ale odmítala se přizpůsobit režimu.

Věděli předem, že jí vyhodí!

Jedním z doporučení, která se tehdy předkládala hercům a herečkám nejen v Národním divadle, bylo, aby vstoupili do strany. To ale Zora odmítla s obvyklou výmluvou, že se na to necítí dostatečně zralá. Její tatínek byl navíc v padesátých letech obětí komunistických procesů – zavřeli ho a musel pracovat v dole. „Jsem ráda, že kroky, které mi nedoporučoval, jsem neudělala,“ konstatovala po letech herečka spokojeně. Důsledky ale na sebe nenechaly dlouho čekat. V Národním divadle jí neprodloužili smlouvu. „Od ledna věděli, že se mnou nepočítají, a řekli mi to až v půlce května,“ vzpomínala Zora. „Vědělo se, že někdo půjde pryč, ale nenapadlo mě, že to budu já. Dva měsíce jsem pak jen brečela.“ Nepomohlo jí, že se za ni postavili herecké legendy jako Josef Kemr (+72) nebo Rudolf Hrušínský (+73). Vysněná kariéra se najednou rozpadala před očima. Naštěstí brzy přišla určitá „náhrada“: Zora získala práci moderátorky na výstavě EXPO v kanadském Montrealu.

Zora Jandová

Zahrála upovídanou naivku

Tmavovlasá herečka se během angažmá v Národním divadle dostala ještě do dalších problémů, které pak měly pokračování i po roce 1989. Inscenaci Hamleta si zamiloval tehdejší britský obchodní rada. V jeho vile se pořádaly večírky, kam chodily různé tehdejší kulturní celebrity. Zora přiznala, že byla trochu naivní, když jí nedošlo, že onen pán je vlastně zahraniční špión. Nic netušila ani ve chvíli, kdy dostala pozvání na Ministerstvo vnitra, údajně kvůli občanskému průkazu. „Přišli si pro mě dva pánové, vzali mě do kanceláře a zeptali se mě, jestli chodím na mejdany,“ líčila své překvapení. Hned jí ale došlo, o co se asi jedná. Muži od Státní bezpečnosti se jí pak několikrát pokusili přemluvit ke spolupráci. Zora dala na osvědčené rady a hrála naivku, co neudrží tajemství. Vyprávěla tajným policistům, že je v divadle nová a tak před ní nikdo nic nechce říkat, ani politické vtipy. Neměla ale pořád pokoj, telefonovali dokonce k ní domů. Jednou to zvedl Zdeněk Merta a rozčílil se. Předstíral, že to poví tehdejšímu předsedovi vlády Lubomíru Štrougalovi (91). Pak už byl klid.

Před kamerou s jednou z dcer.
Před kamerou s jednou z dcer.

Donášela na ní kolegyně!

Herečku by nikdy nenapadlo, že pro ni budou mít tyto události další důsledky. Když po listopadu 1989 vyšly takzvané „Cibulkovy seznamy“ spolupracovníků StB, našla tam i své údaje. Udělalo se jí z té nespravedlnosti špatně. Věděla bezpečně, že nikdy nikomu nic nepodepsala. Tahle informace se samozřejmě rozkřikla a Zora měla problémy, například v televizi. Ve svých materiálech našla také to, kdo na ni před lety donášel. Ke svému překvapení zjistila, že to byla její kolegyně z ročníku na DAMU. V televizi, kde se do spisu dívala za přítomnosti kamery, jméno neprozradilo, pak ale vyšlo najevo, že se jednalo o herečku Valerii Zawadskou (57). Zora se s ní sešla, vše si vyříkaly a ona své kolegyni odpustila. Během všech těchto těžkých zkoušek jí pomáhal a stál při ní Zdeněk Merta, kterého si v roce 1988 po desetiletém vztahu vzala za manžela a s nímž má dvě dcery. Později nastala situace, kdy mu mohla tuto podporu oplatit.

Objevila se i ve slavné Nemocnici na kraji města.
Objevila se i ve slavné Nemocnici na kraji města.

Myslela, že to je jen odcizení

Manžel totiž začal trpět únavovým syndromem, což je nemoc, která dokáže pořádně zamávat i silnou osobností. Začalo to nenápadně, nejprve si Zora myslela, že se třeba jedná o citové odcizení. Pak ale zjistila, že Zdeněk dokáže v půli slova opustit při rozhovoru i jiné lidi a uvědomila si, že nejde o nic namířeného proti ní. Postupně narůstající trápení trvalo nekonečných sedm let. „Bezpečně jsem poznala, kdy je mu špatně,“ vyprávěla Zora v televizním pořadu. „To začal hrát stupnice i několik hodin. Bylo to k zešílení.“ Zdeněk uvažoval dokonce i o sebevraždě. „Začala jsem hledat důvody, proč s ním zůstat a ne od něho odejít. Říkala jsem si, že tyhle věci si přece nemůžu nechat líbit. Moc to bolelo,“ přiznala Zora. Těžko říct, jak by to bývalo skončilo, kdyby spolu neměli děti. Přítomnost dcer dala herečce sílu, aby ruku v ruce pomohla svému muži překonat kruté období jeho života. To se oběma naštěstí nakonec podařilo.

Manžela dokázala v krizi podržet.
Manžela dokázala v krizi podržet.

Byl jí manžel nevěrný?

Kromě toho, že Zora hrála ve filmech a zpívala, rozšiřovala si své schopnosti a obzory stále dál a dál. Zvládla moderování v rádiu i manažerskou práci. Má celkem tři vysoké školy a několik státnic. A ovládá čínské umění tai-či, ve kterém dokonce skončila na mistrovství světa sedmá (a celkově nejlepší z Evropy). Drsné životní zážitky ji nijak nepoznamenaly, skutečný věk by jí nikdo nehádal a rozdává kolem sebe pozitivní náladu. Nerozhodily jí ani spekulace o nevěře manžela, které se před časem vyrojily. Vyjádřila se k tomu takto: „I kdyby to nebyla údajná nevěra, tak je to v zásadě jedno, když je vztah partnerů vybalancovaný. Tyto věci pak z dlouhodobého pohledu nemohou nadělat velké škody. Obě dcery byly v citlivém věku, a já se bála, jak si to přeberou, nebo jak jim to bude interpretováno. A naštěstí, i když to proběhlo tiskem, ony věděly, že doma je pořád pohoda. Kdyby to mezi námi nefungovalo, tak věřte, že by se to úplně nejdřív podepsalo na dětech.“ A jaký má Zora recept na dlouhotrvající vztah? Je to jednoduché: partner musí být takový, který se nehádá a je velkorysý. Zdeněk od ní vyžaduje velkou míru svobody, ale současně jí také umí dát. Oba si navzájem věří. „To je v naší profesi hodně důležité, protože potřebujeme potkávat múzy a různé zdroje inspirace. Kdybychom měli za vším hned vidět konec našeho vztahu, tak to bychom spolu vůbec nevydrželi.“

Zdeňka poznala ještě během studií a zůstala s ním dodnes.
Zdeňka poznala ještě během studií a zůstala s ním dodnes.

Přátelství s padouchem

V dětství Zora prožila fanouškovské šílenství kolem filmů s Vinnetouem. Kupodivu se jí ale nejvíc zamlouval jeden ze záporáků, britský herec českého původu Herbert Lom (+95). Ten hrál padoucha v Pokladu na Stříbrném jezeře. Pod tlakem okolí se ale svého „idolu“ vzdala a dala přednost Old Shatterhandovi. Asi v tom byl ale nějaký osud, protože později se s Herbertem osobně potkala a navázala s ním přátelství. Říkala mu prý, že kdyby byla o čtyřicet let starší, tak ho sbalí!

Zradil jí častý smích!

Oblíbená herečka ví, jak se udržet atraktivní bez ohledu na věk. Zvládla i velké přírůstky na váze v těhotenství – u první dcery 22 kilo, u druhé 20. Různým kosmetickým úpravám se vysloveně nebrání, i když s nimi má také negativní zkušenosti. Nechala si například do čela aplikovat botox, který měl vydržet půl roku. „Už za měsíc a půl jsem zjistila, že mám tak silnou mimiku, protože se ráda směji a komunikuji, že jsem jim ten botox doslova prorazila. Asi by mi nestačila ani koňská dávka,“ usoudila Zora.

Plastika? Může být, ale už ne botox.
Plastika? Může být, ale už ne botox.
Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...