Zpívala o tom, že jí popletl hlavu a k tomu hrál na piano

Marcela Holanová (69) vystudovala střední ekonomickou školu, ale už tehdy podvědomě cítila, že ji daleko víc než cokoli, co se ve škole dověděla, zajímá zpívání.

Již v té době studovala soukromě zpěv. S kariérou začínala v sedmdesátých letech minulého století. Než přišla popularita, nějakou dobu to trvalo. „Víte, že některé zpěváky, kteří díky moderním soutěžím rychle vylétli a zase rychle zapadli, docela lituji?“ říká zrzka s nezaměnitelným hlasem.

Také vás může zajímat ...

„Já jsem to sice měla těžší, že jsem zpívala po barech, jezdila s kapelami a nikdo mne prakticky v té době neznal, ale zase jsem měla dost času na to, něco se naučit. A naučilo mne to ještě jedné věci: pokoře.

Ta některým dnešním zpěvákům chybí,“ domnívá se. Být slavný deset minut je podle Marcely snadné, ale udržet se roky, to už chce nejen talent, ale i hodně pracovitosti. I ji kdysi trápily úvahy o tom, že s kariérou zpěvačky skončí, protože měla pocit, že navzdory úsilí a píli tahle cesta prostě nikam nevede.

Přišla písnička Ráno – a bylo po úvahách. To už měla Marcela za sebou zpívání v Lucerna baru, prošla Armádním uměleckým souborem a v polovině sedmdesátých let se jí podařilo proniknout do hudební skupiny Faraon kapelníka Karla Šípa, který tu hrál na baskytaru.

Na klavír nehrál nikdo jiný než Šípův kamarád Jaroslav Uhlíř (74). Marcela se sem dostala kvůli tomu, že se za mikrofonem uvolnilo místo po Jiřím Schelingerovi (†30). Kapela se však po třech letech rozpadla, rusovláska musela tedy sebrat veškerou kuráž a dát se na sólovou dráhu.

Hlas měla Marcela báječný, jen ta štěstěna jako by stále postávala stranou. Pak Karel Šíp, v té době už zpěvaččin manžel, převedl do češtiny píseň italské zpěvačky Anny Rustikano (65). A rádia nehrála nic jiného než: V očích voda slaná, prostě slzy polykám, je tu ráno, tak jsem zase sama s pocitem, že v srdci mám rozestláno.

.. Zrodila se hvězda. „Písnička Ráno se donesla i sluchu Karla Svobody,“ vzpomíná Marcela Holanová. „Nebylo divu, protože se v rádiu hrála několikrát denně, a to nejen ráno. Karel Svoboda pozval mě i Karla Šípa do svého jevanského studia a nabídl nám oběma spolupráci.

“ „Předpokládám, že když něco napíšu, budeš to textovat ty,“ otočil se Karel Svoboda (†68) k Šípovi, prý s despektem. „Rád bych,“ hlesl Šíp. Vznikla píseň Čau lásku, ale nikoli jako duet, byla určena jen pro Marcelu.

Osud tomu však chtěl, že si ji ve Svobodově jevanském hudebním studiu vyslechl sám Karel Gott. „Prosím tě,“ obrátil se na skladatele, „pro mě jsi takový hit neudělal nejmíň sedm let, a teď ho dáš zpěvačce, kterou já ani neznám.

“ Navrhl, aby z toho byl duet. Vznikl obrovský hit, pro pětatřicetiletou zrzku už druhý. Byla na vrcholu slávy. Sice jí, pravda, pomáhal manžel, který se v showbyznysu pohyboval jako ryba ve vodě, ale krásný hlas jí nikdo upřít nemohl.

Cenil si ho i Karel Gott – ten by byl sotva ochoten zpívat duet s nějakou kuňkalkou. Karel Šíp pochází z umělecké rodiny, otec byl operetní herec a zpěvák, působil v ostravském divadle. Šípovo dětství je spojeno s Ostravou, prožil tu čtyři roky.

„Divadlo Jiřího Myrona mělo velký dvůr, kde jsme hrávali fotbal,“ vzpomíná. „Pamatuji si na divadelní klub, kde se slavily všechny premiéry.“ Na střední filmové škole v Čimelicích v sobě mladý Šíp objevil hudební talent.

Nastoupil do Československé televize, začal tu pracovat jako asistent produkce, ale zároveň se chtěl prosadit i v muzice. S budoucí manželkou se paradoxně seznámil v době, kdy se rozhodl baskytaru pověsit na hřebík a na hudbu rezignovat.

Jeho skupina Faraon se pyšnila dvorním zpěvákem Jiřím Schelingerem, jenomže toho jim záhy „vyfoukl“ František Ringo Čech (76). Šíp zatrpkl, ukradli mu největší hvězdu – ovšem na Jiřího místo se vzápětí přihlásila ohnivá Marcela Holanová.

Šíp ztratil hvězdu, ale získal manželku. Pojila je i profesní spolupráce. Karel psal pro Marcelu texty na míru. Začátkem osmdesátých let se narodil Karel Šíp mladší (39). Manželé fungovali jako menší zábavní firma.

Ona krásně zpívala, on měl známosti, které se zpěvačce hodily, a dodával texty. Ale nic netrvá věčně. Syndrom zavírajících se dveří přiměl Karla Šípa, když už byl v letech, aby se poohlédl po nějaké mladší ženě.

Jako televizní bavič neměl pochopitelně o obdivovatelky nouzi. „Když jsem zjistila, že má milenku, dokonce jsem to přes rok držela pod pokličkou. Čekala jsem, že ho to přejde,“ vypráví rusovlasá zpěvačka.

Marcela Holanova

„Jenže nepřešlo. Navíc ta jeho milenka pracovala jako asistentka na Nově, a tak měla přístup na natáčení. Provokativně se na mě chodila dívat.“ Zpěvačka nesla rozvod obzvlášť těžce. Osamělosti se bála natolik, že uvažovala dokonce i o sebevraždě.

Kromě toho cítila, že manželův odchod způsobí i profesní problémy a v neposlední řadě finanční tíseň. Obojí se také stalo. „Navíc mi ještě do toho maléru umírala máma. Bylo to na palici. Měla jsem takový období, že se mi nechtělo vůbec žít,“ prohlásila.

„Když se vám taková věc stane ve věku jako mně, tak se vám všechno zhroutí. Přijdete o přátele, o sebevědomí, o rodinu, absolutně o všechno. Začínáte hlavně znova. A to je strašně těžký,“ říká zpěvačka.

Manžel s ní nejednal na rovinu. Že se stýká s o třicet let mladší asistentkou v televizi, Ivou Havránkovou (45), se dověděla především z amatérského videozáznamu, který pořídili čeští turisté v chorvatské Poreči.

Domnívala se, že muž je v Chorvatsku s fotbalovým klubem Amfora, nikoli s milenkou. Vzhledem k videu už Šíp skutečně nemohl zapírat, a tak alespoň tvrdil, že vztah s dívkou ukončil. V to také zpěvačka doufala – že ho mladá holka omrzí a unaví, což by ostatně nebylo nic neobvyklého.

To se nestalo. Poslední kapkou, kdy džbán přetekl, byla údajně příhoda se psem. Bavič měl hlídat psa, místo toho odešel s milenkou do hospody. Když se zpěvačka vrátila ze zájezdu, zjistila, že nehlídaný pes jí roztrhal kostýmy a rozžvýkal boty.

Došlo k hádce, Šíp zmizel z domova. „Měsíc nespal doma,“ odpovídala později Marcela trpce na otázky novinářů. To byl konec více než dvacetiletého manželství. Majetkové vyrovnání trvalo neuvěřitelných osm let.

„Jsou případy, že ti dva zůstávají přáteli, scházejí se. Jenže náš rozvod probíhal opravdu nevkusně. Neumím si představit, že bych se dokázal oprostit a začal s ní komunikovat, jako by se to nestalo,“ zahořkle řekl Šíp.

Jeho exmanželka požadovala osm milionů, dostala jen jeden. Připadalo jí to nespravedlivé, tvrdila, že je to jen zlomek bavičova jmění. Rozvedli se na začátku druhého tisíciletí, ale dodnes spolu nedokáží mluvit.

.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...