Zraněnou duši léčila alkoholem a prášky proti depresi

Jana Šulcová (73) mohla mít každého muže, na kterého se podívala. Ona ale milovala toho, který ji po dvaceti letech společného života zradil. Přesto mu nakonec dokázala odpustit.

Přední české herečce Janě Šulcové (73) kdysi muži doslova padali k nohám. V sedmdesátých a osmdesátých letech šla z role, ženy jí záviděly půvab a krásu a muži by dali téměř cokoli, jen kdyby se na ně usmála. Pak ale nemilosrdný osud zamíchal kartami a Jana přišla téměř o všechno.

Také vás může zajímat ...

Už jako malá hrála loutkové divadlo

Přitom to kdysi tak hezky začalo. Jana Šulcová se narodila 12. února 1947 v Praze do rodiny, která měla ke kumštu pořádně daleko. Přesto už jako malá hrávala s bratrem loutkové divadlo, byla členkou Dismanova rozhlasového dětského souboru a na gymnáziu hrála se svým spolužákem Vítězslavem Jandákem (73) divadlo.

Ještě během svého studia na DAMU se Šulcová stala členkou Městských divadel pražských a od počátku sedmdesátých let se začala objevovat i v televizi.

Stala se vyhledávanou seriálovou herečkou

Dostala roli v pohádce Křesadlo a režisér Juraj Herz (83) ji obsadil do svých filmů Kulhavý ďábel a Spalovač mrtvol. Netrvalo dlouho a Janina kariéra se rozjela doslova na plné obrátky.

Šulcové se brzy stala vyhledávanou seriálovou herečkou. Tím úplně prvním byl cyklus Hříšní lidé města, následovaly diváky oblíbené seriály Byl jednou jeden dům, Nejmladší z rodu Hamrů, Tajemství proutěného košíku, Dnes v jednom domě, My všichni školou povinní a v posledních letech Horákovi a Vyprávěj.

O natáčení mluví jen velmi nerada

Z filmů, v kterých se Jana během své dosavadní kariéry objevila, můžeme jmenovat alespoň úspěšnou inscenaci Kotva u přívozu, úsměvný snímek Fešák Hubert nebo komedii století S tebou mě baví svět.

V ní Šulcová naprosto bravurně ztvárnila sympatickou maminku tří dětí a manželku Júliuse Satinského (†61). Ačkoli se při natáčení sešla skvělá parta lidí, sama herečka dnes o filmu hovoří jen nerada.

Snad proto, že zmíněná komedie doslova uchvátila malé i velké diváky a všichni se jí pak vyptávali na příhody, které během práce na filmu zažila.

Filmové děti jí dávaly pěkně zabrat

Když už se Jana přece jen nechá přemluvit, tak vypráví například o tom, že natáčení úspěšné komedie rozhodně nebyla žádná procházka růžovou zahradou. Ačkoli se snímek odehrával uprostřed divoké zasněžené přírody, Šulcová prý nikdy nezažila, že by byl Satinský mrzutý nebo podrážděný.

A to i přesto, že jim děti, které si v komedii zahrály, dávali pěkně zabrat. Tím spíš, že Jana byla v té době maminkou dvou malých holčiček Rozálie (45) a Terezy (48), které měla se svým bývalým manželem Oldřichem Víznerem (73), a tak si do „práce“ chodila odpočinout.

Jenže filmové děti zlobily stejně jako ty ostatní a tak byla herečka ráda, že je Satinský dokázal zabavit a dokonce pro ně vymýšlel různé hry.

Opravdu směšný honorář

Ostatně, Šulcová si během natáčení komedie S tebou mě baví svět doslova přišla na své. A to zejména při legendární scéně, kdy v bílých kalhotách sjížděla po haldě uhlí do sklepa.

Ačkoli se snažila být opatrná, přesto se pořádně pomlátila. I proto je přinejmenším podivné, že herci tehdy za svoji náročnou práci nedostávali nijak závratné honoráře.

Například Satinský po celou dobu natáčení po nocích na hotelu překládal z maďarštiny, aby si alespoň trochu přivydělal. Sama Šulcová za celý tento film prý dostala jen tolik, na kolik si dnes přijde za pár natáčecích dnů v televizi.

Začala se stahovat mračna

Přesto dnes herečka říká, že jí to vlastně vůbec nevadilo. Vždyť při natáčení prožila tolik krásných chvil, že se to penězi snad ani nedá vyvážit. To bylo v období, kdy se Jana ve své kariéře plynule posunula z rolí osudových žen do postav filmových maminek, a jak sama říká, nikdy toho nelitovala.

Sama měla se svým manželem dvě krásné dcery a být manželkou a matkou ji skutečně naplňovalo. Jenže po dvaceti letech společného života se nad Janiným rodinným životem začala stahovat mračna.

Poznala, jak chutná nevěra

Šulcová byla v jednu chvíli velice šťastná, dokonce si myslela, že ona a Oldřich jsou jako dvě poloviny jednoho jablka, a že spolu v poklidu zestárnou. A vůbec jí přitom nevadilo, že spoustu let byla právě ona úspěšnější než její manžel.

Byla totiž skálopevně přesvědčená, že je Oldřich mnohem lepší herec než ona, a že jeho čas teprve přijde. Jak se ale později ukázalo, Vízner tuto skutečnost patrně velice těžce nesl.

Snad aby si trochu pozvedl pošramocené sebevědomí, začal být své krásné ženě nevěrný. Nejprve ho doslova uhranula kolegyně Evelyna Steimarová (75), později se zakoukal do tehdy velice mladé herečky Vendulky Křížové (48) a od rodiny odešel.

Dostala se až na samé dno

S tím se Šulcová dlouho nedokázala vyrovnat. Bohužel si ale jako náplast na bolavou duši zvolila nebezpečný alkohol, takže netrvalo dlouho a dostala se až na samé dno. Nešťastná herečka nemohla v noci spát, každých dvacet minut se budila, a brzy tak přestala mít pojem o čase.

Tak se například stalo, že se v neděli ve čtyři hodiny ráno vydala nakupovat do samoobsluhy. Vše bylo o to horší, že se po roce 1989 v českém filmovém světě změnily poměry, a o Janu přestal být jako o herečku zájem.

Velký návrat s plnou parádou

Nedostatek práce, kterou tolik milovala, a trable v soukromém životě způsobily, že Jana alkoholu ještě více propadla. Navíc užívala antidepresiva a brzy se také dostavily další zdravotní problémy. Ve svém nejhorším období herečka vážila sotva čtyřicet kilogramů, vážně onemocněla a doslova bojovala o život.

Tehdy dokázala ze dne na den přestat pít a znovu se postavila na nohy. Brzy také zjistila, že na ni filmaři nezapomněli. Šulcová se na televizní obrazovky vrátila s plnou parádou, když si zahrála babičku v úspěšném seriálu Horákovi. Objevila se také ve skvělých snímcích Duše jako kaviár, Občanský průkaz a Kobry a užovky.

Stále má svůj krásný úsměv

V posledně jmenovaném filmu podala Šulcová doslova excelentní výkon. Ztvárnila v něm totiž starou ženu, která pod tíhou životních trablů rezignovala, a před bolestnou realitou utíkala do nebezpečné náruče alkoholu. Kdysi tak krásná herečka se odvážně postavila před kameru bez líčidel a ukázala svým fanouškům, že stárne stejně, jako kterákoli jiná žena.

To ale rozhodně neznamená, že by snad přibývající roky Janu připravily o všechen šarm.

Šulcová má stále ty krásné oči a milý úsměv, takže není divu, že ji její fanoušci zbožňují stejně, jako v dobách její největší slávy.

Už dávno zapomněla na staré křivdy

Někdy se zdá, že milovníci komedie S tebou mě baví svět, vědí o svých idolech téměř vše. I proto je dnes veřejným tajemstvím, že se úspěšný snímek režisérky Marie Poledňákové (79) natáčel v rodinné vilce Jany Šulcové.

Jak sama herečka přiznává, od té doby se v domě nic podstatného nezměnilo, protože k tomu prostě není důvod. Janě svůj dům miluje přesně takový jaký je, a to i přesto, že z něj Vízner kdysi odešel. Šulcová si dnes užívá nejen poklidné atmosféry svého domova a svých vnoučat, ale i práce, bez které nechce být.

Tím spíše, že hraje v rodinném divadle, které založila její dcera Rozálie. Jana se tak při představeních potkává se svým bývalým manželem Oldřichem Víznerem, jeho bývalou partnerkou Vendulkou Křížovou a svou dcerou Rozálií.

Všichni pak spolupracují s Janinou druhou dcerou Terezou, která má na starosti výtvarnou stránku jejich představení. I z toho je zřejmé, že je Šulcová nesmírně tolerantní dáma, která už dávno zapomněla na staré křivdy.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje sladké tajemství

Moje sladké tajemství je jedinečný časopis pro ženy, které se zajímají o aktuální dění v českém showbyznysu. Přináší strhující a poutavé novinky i zprávy ze života slavných osobností a odhaluje jejich skrytá tajemství. Je určený pro čtenářky hledající nápadité a zároveň oddechové čtení, u kterého si chtějí odpočinout od svých každodenních starostí. Velkou předností časopisu je důraz na obrazovou stránku a stručnost pikantních článků, které jdou doslova na dřeň příběhu.

Komentáře

reklama