Zvuky, které umí léčit

Víte, že zpěv má zásadní vliv na vaši náladu a psychickou pohodu? A co další zvuky?

Už staří Egypťané léčili zpěvem různé nemoci a také nespavost. Staří Řekové zase hraním na dechové nástroje léčili psychická onemocnění. Léčivé schopnosti nejrůznějších přírodních zvuků, lahodících duši, jsou staré už tisíce let. Pojďte se je zkusit naučit i vy.

Příroda uzdravuje

Také vás může zajímat ...

Buďte co nejčastěji v přírodě, kde se můžete kochat přirozenými, živými zvuky. Pokud tu možnost nemáte, poslouchejte zvuky přírody na cédéčku v domácím pohodlí, nebo poslouchejte klasickou hudbu. Snažte se vyhýbat nepříjemným zvukům, které vás dráždí.

Útržky melodií a zvuky zaslechnuté ráno ovlivňují vaši náladu po celý den. Ovlivňování duševní pohody prostřednictvím zvuků přírody je jedním z nejoblíbenějších směrů ve zvukoterapii. Často ho vyhledávají obyvatelé měst.

Zpěv léčí celé tělo

Meditační techniky starodávných duchovních tradic využívají zvuku a jeho vibrací jako základního prostředku léčení a duchovního rozvoje. Je prokázáno, že radostný půlhodinový zpěv má příznivý vliv na náladu člověka i na to, jak se celkově cítí.

Zpěv nutí dýchací ústrojí k plnému výkonu, stimuluje lepší zásobení buněk kyslíkem, a to se odráží na naší imunitě. Pravidelné zpívání léčí játra a energetická centra v našem těle, která jsou zodpovědná za kvalitu naší pozornosti.

Už jste slyšela o úžasné muzikoterapii?

Je to způsob léčení za pomoci zvukových vibrací hudby. Zvuk obsahující hudbu je schopen nejen působit na všechny naše lidské emoce, ale vytvářením biorezonančních kmitůtaké ovlivňuje stav jednotlivých orgánů a kostí našeho těla.

Jak je tomožné? Každý hudební nástroj má totiž svůj typický témbr – zvukové zabarvení, který působí na naše tělo a duši přímo blahodárně. A tak se využívá dokonce při léčbách úzkostí a psychologických poruch.

Léčivé vibrace zvuku

Některé zvuky mohou stimulovat uzdravování orgánů. Léčebný efekt vzniká spojením vibrací zvuků různé výšky, které rezonují s orgány lidského těla. Odborníci tvrdí, že nota „ef“ svou frekvencí odpovídá práci žaludku a střev.

Zvuk s frekvencí „do“ zbavuje kůži lupénky. A melodická intonace „si sol do“ se využívá jako podpota při léčbě onkologických onemocnění.

Džez výrazně podporuje srdce a stimuluje krevní oběh. Klasická hudba starých mistrů uvádí do klidu celý náš nervový systém a vytváří dobrou náladu.

Hudba je těsnopis emocí

Hudba je silný transformační nástroj pro lidské tělo a duši. Málokdo si však připouští, že současná moderní hudba je okradena o tento potenciál. Dávno ztratila schopnost léčit.

Původní starověká hudba byla totiž založena na harmonických frekvencích, měla jiný rozsah a tím i naprosto jiné působení. Byla vytvořena tak, aby pomohla lidem dosáhnout vyšší duchovní úrovně.

Z dochovaných záznamů víme, že se tyto tóniny používali například v gregoriánských chorálech, ve chvalozpěvech, o kterých církev tvrdí, že se ztratily.

Ráj pro tělo a duši

Kostely byli totiž v minulosti významným duchovním, i společenským místem. Zpěvy v latině tak byly velmi účinné, protože se díky krásné rezonanci snadno dostaly do podvědomí.

Stejně tak působí i jiné způsoby přenosu zvukových vibrací, třeba bubnování. Účastníky rockového koncertu by ale určitě nenapadlo, že k nevázanému chování, fyzickému neklidu a určitému vytržení je vede právě nesprávná stupnice a špatně seskupené vibrace divoké hudby.

Vyzkoušejte meditaci s představou moře

Představte si krásnou mořskou pláž. Všude je jemný a vyhřátý bílý písek, kolem rostou překrásné palmy, které dávají příjemný stín. Mezi nimi je natažená barevná houpací síť. Přicházíte blíž.

Usedáte do měkoučké houpací sítě a necháte se kolébat mezi dvěma vzrostlými palmami. Nad hlavou vám svítí horké slunce a jeho energie prostupuje celým vaším tělem. Před sebou máte nekonečné azurové moře.

Slyšíte jemné vlny, jak šplouchají kolem vás. Zavřete oči a nechte obraz na sebe působit. Ocitnete se ve vlahém mořském vánku a dýchne na vás pocit dovolené a dokonalého uvolnění, které zhamonizuje vaši duši.

Fascinujíci zvuky zvířat

Duševní pohodu v nás spolehlivě probouzí kočičí mňoukání, zpěv a cvrlikání ptáků, šum deště, zurčení vody, praskot dřeva v krbu nebo táboráku, pomalý šum mořského příboje nebo chrupání sněhu pod nohama.

Prvenství náleží zvukům, které vydávají delfíni. Široký delfíní frekvenční rejstřík pomáhá léčit při onemocněních mozku a celého nervového systému. Stejně tak léčí i neplodnost. Chrámový zpěv a meditativní hudba pomáhají zas uchovat mládí.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...