Zvyk nechodit na předávání Oscarů porušil Woody Allen jen jednou!

V době, kdy propukl skandál s nevěrou, hrál se svojí partnerkou ještě ve filmu!

Stal se jedním z nejslavnějších režisérů všech dob, a také nejzábavnějších. Woody Allen (81) často točí filmy o neuroticích, ale sám patří k těm největším, a to i v osobním životě.

Svůj pověstný psací stroj dostal Woody Allen v šestnácti letech. Koupila mu ho matka. Prodavač tehdy prorokoval, že stroj možná Woodyho i přežije. Zatím to tak opravdu vypadá. Slavný tvůrce stále píše své scénáře na tomto původním stroji Olympia – i po 66 letech od jeho koupě.

Také vás může zajímat ...

Začínal jako kouzelník

Narodil se 1. prosince 1935 jako Allan Stewart Konigsberg. Možná vás překvapí, že zdánlivě nemotorný komik byl v mládí zdatným sportovcem. Dodnes má sport v oblibě jako fanoušek – kvůli důležitému zápasu klidně ukončí denní natáčení. Svá první vystoupení ale absolvoval s trochu překvapivými čísly: jako kouzelník.

Soupravu k eskamotérským kouskům dostal ke svým desátým narozeninám a jak přiznal, na střední škole díky své dovednosti obral spoustu spolužáků o peníze. Studium Woodyho vůbec nebavilo. Celkem brzy si začal vydělávat svým důvtipem. Na radu bratrance začal zasílat příspěvky do osmi hlavních newyorských novin.

Uchytil se, jeho vtípky začaly vycházet a to byl pro Woodyho podnět dát si umělecké jméno. To rodné mu připadalo příliš složité.

Takto se tedy v sedmnácti letech „zrodil“ Woody Allen.

Osudová žena Mia Farrow.

Chtěl pohladit trpaslíky!

Film Woody miloval od dětství. Ve věku tří let prý byl natolik okouzlen Disneyho Sněhurkou a sedmi trpaslíky, že běžel k plátnu a chtěl sahat na postavičky. Nejdřív psal scénáře, ale nebyl spokojen s tím, jak mu je jiní režiséři změnili a tak se chopil režie sám. Za svůj život natočil desítky filmů, každý rok pravidelně dál točí jeden, i když je mu už přes osmdesát let.

Získal i několik Oscarů, ale je pověstný tím, že na slavnostní předávání nikdy nechodí. Vyjádřil se takto: „Když vidíte, kdo tyhle věci vyhrál – nebo kdo je nevyhrál – pochopíte, jak bezvýznamný Oscar vlastně je. Nemá to nic společného s uměleckými hodnotami. Je to druh testu popularity.

Vyhrajete ho, když na vás dojde řada.“ Vždy místo účasti na ceremoniálu raději hrál se svoji jazzovou kapelou, tak, jak to má léta ve zvyku. Jedinou výjimku udělal při předávání v roce 2002, kdy se k překvapení všech dostavil: důvodem bylo vyjádření podpory jeho milovanému New Yorku, zasaženému 11.

září teroristickým útokem.

V mládí prý také sportoval.

Skandální vztah si ubránil

Samostatnou kapitolu ve Woodyho životě tvoří osudové ženy. Než se stal celosvětově proslulým, stačil se dvakrát oženit a rozvést. Herečkou, která mu jako jediná dokázala na plátně konkurovat a která byla nějaký čas jeho partnerkou a zůstala celoživotní kamarádkou, je Diane Keaton (71). Po ní následoval vztah s Miou Farrow (72), který sice krásně začal, ale drsně skončil.

Dvojice nikdy nebydlela společně, měli své byty na opačných stranách Central Parku. Adoptovali spolu dvě děti a Mia přivedla na svět i Allenova biologického syna. Všechno ale skončilo začátkem 90. let, kdy se Woody zamiloval do Soon-Yi Previn (46), mladičké Korejky, kterou Mia adoptovala ještě před jejich vztahem. Byl z toho společenský skandál a Mia se v následujících letech mstila.

Paradoxně v té době spolu hráli v Allenově filmu Manželé a manželky – jeho poslední scéna se dotáčela už v době, kdy Woodyho tajemství vyšlo napovrch. Zatímco Mia dělala Woodymu ze života peklo, Soon-Yi svého partnera bránila. A svůj vztah nerovnoměrná dvojice potvrdila tím, že v roce 1997 uzavřela manželství.

Říká se „do třetice všeho dobrého“ – co se týká manželství, tak to nejspíš v případě Woodyho Allena opravdu platí.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...