Josef Dvořák: Otevřená zpověď o rakovině!

Nemoc se snažili před všemi utajit

Je k neuvěření, jak dlouho se dařilo herci JOSEFU DVOŘÁKOVI (74) tajit krutou nemoc, která mu obrátila život vzhůru nohama.

Pouhých pět let po svatbě byli manželé Dvořákovi postaveni před nelehkou zkoušku. Letos je to už neuvěřitelných 20 let, co si Josef Dvořák se svou ženou JÁJOU (73) vyslechl strašný ortel lékařů – rakovina tlustého střeva. Nález ve střevě herce byl prý děsivý. „Pepu ve vojenské nemocnici operoval tehdejší primář Ladislav Lednický. Bylo to vážné,“ vzpomíná Dvořákova žena s tím, že se jim podařilo všechno perfektně utajit. „Chtěli jsme mít pro Pepíčka klid. Dnes už o tom mohu mluvit,“ dodává. Jak jeho nemoc probíhala? A musel podstoupit ještě chemoterapii?

Pro všechny to byl šok

Když se Jája o manželově nemoci dozvěděla, propadla strašné panice. „Nejdřív jsem měla hrozný strach. Ovládla mě panika. Pak jsem hned z vojenské nemocnice jela k mému bratrovi a tam jsem vzteky pěstí třískla do stolu a řvala: Ne, takhle to nebude, to není pravda, to nepřipouštím,“ svěřila se Jája s tím, že si její bratr myslel, že se dočista zbláznila. Týden před Štědrým dnem se herec podrobil operaci. Ta dopadla dobře, nádor byl odstraněn, byla však ještě nezbytná léčba. Náročnou a pro tělo vyčerpávající a zničující chemoterapii snášel Dvořák překvapivě dobře.

Nikdo neměl ani tušení

Aby se nikdo nic nedozvěděl a také proto, že svou práci velmi miloval, docházel i během léčby do divadla. Za tuto možnost vděčí zejména své lékařce, která mu ušila léčbu prý přímo na tělo. „Každý den, kdy měl první týden v měsíci chemoterapie, odcházel z léčby rovnou do divadla na zkoušku. To trvalo půl roku,“ vzpomíná manželka Dvořáka. V lednu roku 1997 už stál herec na pódiu a hrál Revizora. Nikdo neměl ani tušení, že prodělal tak strašnou nemoc. Starosti, bolest, nevolnosti nebo únavu z prodělané rakoviny na sobě vůbec nedal znát. Točil také pod režijní taktovkou FRANTIŠKA FILIPA (86) veselou bakalářskou povídku Svatba. Podle přítomných se na place pořád mile usmíval. Buď je to tak vynikající herec, že dokázal všechny bravurně zmást, nebo byla práce pro Dvořáka natolik osvobozující, že díky ní dokázal na chvíli na všechny své strasti zapomenout.

Dokázal nemoc porazit

Jak nám potvrdila Jája, její muž nad rakovinou zvítězil, přesto ale stále dochází na kontroly. „Teď už dochází jen jednou za dva roky na kolonoskopii,“ uvedla.

Přestože prožíval muka, nedával na sobě nic znát a neustále se na place smál.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden