K narozeninám Miroslava Žbirku jeho žena naprosto šokovala dárkem za několik desítek tisíc!

V hudbě má pravdu vždy Miroslav, v byznysu zase jeho žena!

Málokteré manželství v oblasti showbyznysu má tak pevné trvání jako to, které před třiceti lety uzavřeli Miroslav Žbirka (65) a jeho žena Kateřina (51). Úspěšně se vyhnuli jakýmkoliv skandálům.    

Zpěvák Miroslav Žbirka měl od dětství přezdívku Meky. Když k nám kdysi přijelo kanadské hokejové mužstvo, bylo tam hodně hráčů, kteří měli ve jménu „Mac“. Kamarádi věděli, že Miroslav má anglickou maminku a tak si to spojili dohromady a přezdívka budoucímu zpěvákovi zůstala na celý život. Chtěl si jí kdysi dokonce dát i jako oficiální umělecké jméno, ale to by mu bývalo za socialismu neprošlo.

Kolegyně Marika Gombitová se mu vždycky líbila

Kvůli první dceři má dnes výčitky svědomí!

V době, kdy začala jeho hvězda stoupat vzhůru, byl Miroslav už ženatý. S první ženou, kterou si vzal, když mu bylo dvacet let, měl dceru Denisu (44). Všechnu energii ale tehdy dával do zpěvu a na rodinu mu nezbýval čas. Když odjel na půl roku do zahraničí a vrátil se, tak ho dcera ani nepoznala. „Neměl jsem k ní ale jiný vztah, jen jsem jednoduše nebyl doma,“ vysvětloval zpěvák. „V 80. letech bylo třeba vydělat na nájemné, nediskutovalo se tedy, že musím odjet. To byla moje práce, takhle jsem živil rodinu. Bydlel jsem po hotelech a to celé moje první manželství také poznamenalo. Mám doteď výčitky svědomí, že jsem byl tak málo k dispozici.“ Vztah nevydržel, Miroslav se rozvedl, když bylo Denise třináct let. Jeho bývalá žena si pak našla partnera v zahraničí. Znovu se provdala a žila převážně ve Spojených státech. O Miroslavovi se říkalo, že měl blízko i ke své kolegyni ze skupiny Modus Marice Gombitové (61) a on nikdy nepopíral, že se mu líbila. To pravé partnerské štěstí ale nakonec našel v Praze!

Miro Žbirka ve vysněném studiu Abbey Road.

Dostala se až do jeho šatny!

V době, kdy se seznámil s Kateřinou, už se mohl právem nazývat Zlatým slavíkem. Katka tehdy studovala a psala do školního časopisu. Měla v plánu udělat s Miroslavem rozhovor během jeho koncertu. Protože se vyznala v zákulisí Lucerny, kde se koncert konal, dostala se za ním až do šatny. První pohled z očí do očí byl pro oba trochu šokující, ale dodnes ho dávají k dobru jako zábavnou historku. Katka totiž vstoupila poněkud nevhod, ve chvíli, kdy zpěvák zrovna vylézal ze sprchy a neměl na sobě nic kromě ručníku, omotaného kolem pasu. S rozhovorem souhlasil, ale domluvili se až na další den. To měl Miroslav autogramiádu ve slavném obchodním domě Kotva. Když tam za ním Katka přišla, samozřejmě si jí pamatoval a pak si šli sednout, aby udělali zmíněný rozhovor. Všechno se ale vyvinulo úplně jinak. Na nějaké interview za chvíli oba zapomněli a měli oči už jen pro sebe.

Manželka Katka s jejich dcerou Lindou.

Rodiče nebyli nejdřív moc nadšeni

Při pohledu zpátky Miroslav ví, že pro něho bylo seznámení s Katkou přímo darem osudu. Došlo k němu v době, kdy mu přece jen trochu sláva stoupala do hlavy. „Komu by se to nestalo. Ze dne na den jsem se stal Slavíkem a během chvilky jsem tohle všechno musel strávit a nebyl čas si to nějak více uvědomovat,“ vysvětloval. „Člověk si musel sám sebe trochu uhlídat, aby si nepřipadal příliš důležitý.“ V dnešní době bulvárních novin by asi jejich vztah nešel moc dlouho utajit. Tenkrát to měli jednodušší. Chodili spolu čtyři roky, přitom celý první rok ho Katka dokázala utajit i před svými rodiči. Když měla maturitní ples, přijel Miroslav za ní. Bylo to opět v osudové Lucerně, kde se spatřili poprvé. Zatímco svoji dceru rodiče hledali, ona jezdila autem půl hodiny kolem Lucerny a povídala si se svým tajným slavným přítelem. Ještě dlouho trvalo, než rodičům odhalila pravdu. Jednoho dne to ale rodičům Katka říct musela a doma její přiznání nevyvolalo zrovna velké nadšení. Otec s matkou se hlavně báli, že se za slavným zpěvákem odstěhuje na Slovensko. Při první návštěvě byl proto Miroslav dost nervózní. Všechno ale dobře dopadlo a maminka Katky si budoucího zetě hodně oblíbila!

Výchova anglické babičky

V roce 1988 se dvojice vzala. Miroslav tenhle krok dnes bere jako jeden z nejzásadnějších ve svém životě. „Mám pocit, že moje seznámení s Katkou pro mě znamenalo, že jsem zase byl sám sebou,“ konstatoval. „Tím, jak jsem jezdil po světě, jsem se stal někým jiným a na setkání s Katkou se mi líbilo, že jsem se vrátil ke své přirozenosti. Všechno si sedlo.“ Měli spolu syna a dceru a slavný zpěvák si tentokrát své rodičovství plně vychutnal a našel si na ně čas. Katka se sblížila i se svojí tchyní, Mekyho anglickou maminkou. „Byla to velmi jemná a ohleduplná žena. I když byl doma třeba zmatek, každého vlídně přijala a udělala mu čaj., Ještě v osmdesáti letech nám hlídala malou dceru,“ uvedla. „Zpívala jí písničky a mluvila na ni, takže Linda některá první slova uměla v angličtině. Dlouho jsem nechápala, proč pořád říká sluníčku „sun“, až pak mi došlo, že to má od babičky.“

Nikdy neztratil svoji úroveň.

Dárky, na které se opravdu nezapomíná

Letos slaví Miroslav a Katka třicet let svého manželství a celou tu dobu prožili v pohodě a prakticky bez velké krize. „Láska je odpověď a všechno, co potřebujete, je láska,“ odpovídá zpěvák na otázky, jak to, že jim to spolu tak vychází. Katka mu dělá i manažerku. „Naštěstí nejsem ten typ, který potřebuje v práci postupovat a mít šéfa,“ řekla. „Asi by to ani u nás doma jinak nešlo, protože kdybych chodila v sedm domů z práce, tak bych se s ním v podstatě neviděla.“ Co se týká hudby, tam má pravdu vždy Miroslav, co se týká byznysu, nechává volnou ruku své ženě. Plat od něho jako manažerka nedostává, ale třetina ročních příjmů jde na ni. „Jinak máme společné finance a Meky se mě nikdy neptá, za co utrácím a kolik. Ani neví, kolik zrovna naúčtuje, to jde absolutně mimo něj,“ prozradila Katka. Svému manželovi připravila v posledních letech k jeho životním výročím několik překvapení. K pětapadesátým narozeninám od ní dostal podpisy členů Beatles, které Katku vyšly na několik desítek tisíc. O pět let později ho šokovala znovu: zařídila mu, aby mohl nahrávat v legendárních studiu Abbey Road. To se pak někomu píší pěkné písničky, když má tak skvělou partnerku!

Dva Zlatí slavíci.

S fanynkami si místo něho po nocích užívali technici!

O zpěvácích je známo, že mívají blízko ke svým fanynkám a že jejich náručemi jich prošly často desítky, ba i stovky. Miroslava se to ovšem netýkalo, jak uvedl, když se ho na „muzikantské Lidušky“ ptali novináři. „To rádi zastali technici, uměli z popularity kapely těžit,“ prozradil. „Když jsem po večeři odešel na pokoj, slyšel jsem je, jak zpívají Biely kvet s děvčaty. Dostávám nabídky napsat knihu o tom, jaká byla zábava koncertovat, odpovídám na ně, že lepší by bylo, kdyby ji napsali naši technici. Mají určitě zajímavější zážitky než já.“

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden