O rockových hvězdách se říká, že žijí nezřízený život plný alkoholu, drog a sexu. Frontman kapely Rolling Stones, Mick Jagger (73), pověst ctil, přesto se stal sirem.
Kdyby britský hudební idol zůstal u původních plánů o své budoucnosti, lidstvo by přišlo o jednu z nejlepších kapel světa. Mick Jagger (73) se narodil v anglickém Dartfordu do rodiny, která na tom nebyla finančně nejlépe. Jeho otec Basil Fanshawe „Joe“ Jagger (†93) byl stejně jako dědeček učitelem a maminka Eva Ensley Mary (†87) se živila jako kadeřnice.
Osudové setkání
Nikdo z rodiny neměl umělecké ambice a malého chlapce k muzice nevedl. Naopak, otec doufal, že syn půjde v jeho šlépějích a stane se po jeho vzoru nadšeným učitelem. Jenže osud poslal Jaggerovi do cesty spolužáka Keitha Richardse (73). Ačkoli byli chlapci tehdy v roce 1950 opravdu malí, měli k sobě blízko a velmi si rozuměli. Jejich cesty se ale na čas rozešly, každý totiž nastoupil na jinou školu. Štěstěna jim však byla nakloněna a v roce 1960 se znovu náhodou setkali na nádraží a překvapivě zjistili, že bláznivě milují stejný druh hudby. A to byl začátek budoucích The Rolling Stones. Zpočátku se zdálo, že snad Mick Jagger ani o žádnou rockovou kapelu nestojí. Zatímco Richards a další člen budoucí kapely kytarista Brian Jones (†27) ukončili studium a chtěli se věnovat jen hudbě, Jagger školu dokončil a pokračoval dál na ekonomické škole v Londýně. Toužil se stát novinářem nebo politikem. Postupně však začal hudbě propadat a původní plány o své budoucnosti rychle přehodnotil. Zprvu hrála kapela zdarma o přestávkách mezi vystoupeními jiných umělců a půjčovala si jejich vybavení. Své první vystoupení absolvovala pod názvem Rollin῾ Stones, později jméno upravili, aby vypadalo více formálně.
Předčili Beatles
V roce 1964 byla kapela označena za nejpopulárnější britské uskupení, dokázali předčit dokonce i legendární The Beatles. Rok předtím Jagger nechal školy a veškerou důvěru vložil do zářivé budoucnosti své kapely. Spolu s Richardsem začali psát vlastní texty a jejich sláva šla strmě nahoru. Rolling Stones v čele s Jaggerem získali pověst vzdorovitých provokatérů a nutno podotknout, že brzy začali své pověsti přicházet na chuť. V 60. a 70. letech, v době největšího rozkvětu kapely, ochutnal Mick Jagger snad všechny dostupné drogy. Nejvíce se hovoří o tom, že bral LSD, heroin a kokain.
Odsouzen za drogy
Jaggerův přítel Keith Richards mu vždy statečně sekundoval. Ostatně byl to právě on s kým byl v roce 1967 Jagger zadržel policií kvůli drogám. Oba dostali tvrdé tresty. Jagger byl odsouzen ke třem měsícům ve vězení za držení čtyř léků s obsahem amfetaminu, které si zakoupil v Itálii. Po odvolání byl ale Richardsův roční trest zrušen a Jagger místo vězení dostal trest podmíněný. Kdo by se však domníval, že to bylo pro ně ponaučení, ten by se šeredně spletl. Do vězení se pak následně dostal v červenci o pět let později, když ho s kolegou kytaristou Richardsem nečekaně přistihl paparazzi při braní drog. Na rozkaz tehdejšího starosty Bostonu, v němž k události došlo, byli oba zavřeni do vazební věznice.
Už měli umřít
Když kapela slavila v roce 2012 padesátileté výročí vzniku, odborníci se vyjádřili, že by měl být Jagger a členové Rolling Stones už minimálně 10 let po smrti. Jeho dlouholetá zářivá kariéra je totiž skutečně lemována alkoholem, tvrdými drogami a krásnými ženami, pro které měl vždy slabost. Ovšem Jaggerovi se vyhnuly vážné nemoci a díky štěstěně a zdravé životosprávě si užívá života i po všem, co má za sebou. Duší stále mladý rocker se má i přes pokročilý věk čile k světu. Na svém kontě má kromě obrovského bohatství a úspěchu také dvě nevydařená manželství a celkem osm potomků. S neřestmi, kromě krásných žen, už ale skončil. „Kouření, pití a drogy už mě nepřitahují,“ svěřil se, že špatných zvyků se už konečně zbavil.