Můj čas na kafíčko

Zemřela Hana Brejchová (†77)

Herečka Hana Brejchová, která se proslavila hlavní rolí ve filmu Miloše Formana "Lásky jedné plavovlásky" z roku 1965, zemřela ve věku 77 let. Byla mladší sestrou herečky Jany Brejchové (84).

Povídalo se o ní, že je jen o málo hezčí než její o sedm let starší sestra Jana Brejchová (84). A také se o ní říkalo, že má přece jen o trochu méně talentu než sestra. Z čehož vyplývá, že i jí brzy svitlo, že bude vždycky „jen“ ta druhá Brejchová.

Pokud si ženy dokážou něco závidět, pak je to muž. Dvě krásné vycházející hvězdy československého filmu Hana a Jana Brejchovy to neviděly jinak. Jejich osudový muž se jmenoval Miloš Forman (†86).

Vyrostla do krásy

Nejprve vstoupil do života starší Janě, kterou si vzal za ženu. Vdávala se zjevně z trucu či z mladické nerozvážnosti. Vždyť jí tenkrát bylo pouhých sedmnáct let. Pro Hanu Brejchovou byl režisér dlouho jen obyčejným švagrem. Jenže to, že dívenka roste do krásy, nemohlo umělci s pověstí notorického proutníka uniknout.

Když potřeboval obsadit hlavní ženskou roli ve filmu Lásky jedné plavovlásky, nesáhl po své manželce, ale její čerstvě plnoleté sestře. Vždycky říkal, že to byla spíš náhoda. Že chtěl zvednout náladu své švagrové, která krátce předtím musela kvůli infekční žloutence na rok přerušit studium na gymnáziu.

Zatímco Janě slušely od začátku role zasněných intelektuálek, Hana vypadala před kamerou jako obyčejná, trochu jednodušší holka. A on přesně takovou herečku potřeboval. Prý ji nikdy nenechal pořádně nakouknout do scénáře. Jen jí popsal situaci, ve které se za chvíli ocitne.

Ta druhá Brejchová

Co bude dál, nechal na jejích instinktech. Hana Brejchová samozřejmě tvrdila, že se mu musela líbit i fyzicky. Že nezná herečku, která by v té době dostávala za nahou scénu pětistovku. Takových peněz! „Faktem je, že to pro mě bylo utrpení.

Trvalo hrozně dlouho, než jsem se vůbec svlékla,“ připouštěla okouzlující blondýnka, která vzhledem k úspěchu filmu nadlouho nahradila svou sestru i po režisérově boku. Dlouhé měsíce spolu jezdili po světě a propagovali Lásky jedné plavovlásky. Její sestra si však nedělala iluze.

Věrnost byla už tenkrát pro Miloše Formana neznámým pojmem. Když se ze světa začaly trousit zprávy o bouřlivém románku její sestry a jejího muže, rozhodla se z hrozícího trojúhelníku vystoupit. Rozvod s Formanem a další svatbu natruc zvládla v rekordním tempu.

Ani láska Hany a Miloše neměla dlouhého trvání. On se rozhodl pro kariéru v Americe. Ona zatoužila po splnění svého velkého snu. Vždycky chtěla mít velkou rodinu.

Hana Brejchová se stala hvězdou díky filmu Miloše Formana "Lásky jedné plavovlásky" z roku 1965. Na filmovém festivalu v Benátkách získala za tento výkon třetí místo v kategorii nejlepší ženský herecký výkon. Její talent a šarm byly znovu oceněny v roli paní Vránové, modelky v sochařském ateliéru, ve filmu Jaroslava Papouška "Nejkrásnější věk" z roku 1968.

I přesto, že další velké role již nezískala, objevila se v menších rolích v komedii "Matěji, proč tě holky nechtějí?" z roku 1981 a v seriálech jako "Zlá krev", "Cirkus Humberto" a "Přítelkyně z domu smutku" během 80. a 90. let. Formana potkala opět při natáčení jeho hollywoodského filmu "Amadeus".

Po roce 1989 se Brejchová věnovala podnikání a občasně se objevila ve filmech, například v komedii "Divoké pivo". Následně se stáhla do soukromí. V roce 2009 málem přišla o život při požáru svého bytu, a svá poslední léta strávila v domově s pečovatelskou službou v Buštěhradu na Kladensku.

Komplikované vztahy

Tátu pro své děti si vybrala už během natáčení. Jmenoval se Jaroslav a byl učitelem. Společně zplodili jen dceru Světlanu. Po šesti letech adoptovali ještě Veroniku. A Hana bohužel prostě neměla na muže štěstí. První osudový muž propadal ženským, první manžel pro změnu alkoholu.

Dalšího muže, který podle ní za něco stál, objevila až o mnoho desítek let později v Domově s pečovatelskou službou v Buštěhradě. Tam ji nechala převézt dcera Veronika poté, co její matka málem uhořela ve svém pražském bytě. Přišla tenkrát o bydlení, o šperky i o vzpomínky.

Muž jí umřel v náručí

Díky tomuto muži prý v sobě našla klid a mír. Manželské štěstí dvou stárnoucích milenců nemělo dlouhého trvání. Hanin partner byl o dvacet let starší. „Umřel mi v náručí. Vypovědělo mu srdce,“ líčila poslední chvíle zesnulého muže čerstvá vdova.

Brzy však svitla naděje na to, že se hvězda Lásek jedné plavovlásky znovu stane vdanou paní. Měla si vzít svého přítele Pavla (81). Byli spolu už více tři roky. Ráda o tolik očekávané svatbě mluvila, přála si malý, romantický obřad – ženich, nevěsta, dva svědci a farář z kostela svaté Ludmily na náměstí Míru v Praze.

Třetí svatba byla na spadnutí

Podávat se měla knedlíčková polévka a Hanina vyhlášená svíčková. A ještě v jednom měla jasno. Její sestra Jana mezi pozvanými nebude. Když se s ní pokusila zakopat válečnou sekeru, daly si kávu jen jednou.

Podruhé už Jana zakázala personálu léčebny, kde žije, aby k ní Hanu ještě někdy pustil. A aby toho nebylo málo, ani vysněná svatba se nekonala. Dvojice se v lednu v roce 2017 pohádala a jak se říká – pohádky byl konec.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden