Jak se z budoucího kněze stal nejslavnější šplhoun

Děti na něj volaly: „Smrťáku!“ Dospělí pro změnu: „Hujer, metelesku blesku.“

Pro kolegy celoživotní puntičkář, ať jako herec, či režisér. Pro nás diváky šílený docent Chocholoušek, obávaný to psychiatr. A pochopitelně Hujer, který se díky své šplhounské nátuře dostal až do slovníku spisovné češtiny. Pro všechny pak Václav Lohniský (†59).

Jeho osudem se staly hory. Dětství prožil v krkonošské Úpici, a když odmaturoval na zdejším gymnáziu, vyslechl přání svých silně věřících rodičů a zamířil do nedalekého Hradce Králové, aby se ve zdejším bohosloveckém semináři připravoval na celoživotní dráhu kněze.

Jenže jeho vlastní názory byly na církevní hodnostáře až příliš kacířské a studenta ze semináře doslova vykopli. Přesto byl za dobu svého církevního vzdělávání vděčný. Jen málokterý herec dokázal tak přesně ztvárnit velebníčky všeho druhu jako Václav Lohniský.

Herec? To bychom nečekali

Rozhodnutí, co dál, mnohé z jeho blízkých docela překvapilo. Že se rozhodne pro hereckou dráhu a slavnou Pražskou konzervatoř, to od přemýšlivého mladíka opravdu nečekali. Jeho ostře řezaná tvář, z níž vykukovaly pichlavé oči, navíc byla v přímém rozporu s

Zbývá vám 74% článku k dočtení. Nenechte si to ujít!
Přístup k celému článku získáte s PREMIUM předplatným.
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
Pokud vám stačí odemknout pouze tento článek, můžete tak učinit okamžitě zasláním jediné SMS. Zašlete SMS ve tvaru "ctu clanek" na číslo 903 33 20. Během chvilky obdržíte číselný kód, kterým článek odemknete.
Cena SMS odeslané na číslo 9033320 je 20 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Infolinka: 602 777 555, www.platmobilem.cz.
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden