Kreditní vs. debetní karta: Víte, jaký je mezi nimi rozdíl?

Kreditka a debetka se mnoha lidem zdají podobné – s oběma můžete platit v obchodech, na internetu nebo i vybírat hotovost z bankomatu. Ale jsou mezi nimi zásadní rozdíly, které ovlivňují jejich používání. V čem se karty liší?

Věděli jste, že až 43 % Čechů neví, jaký je rozdíl mezi debetní a kreditní kartou?

Je to i proto, že lidé často o všech platebních kartách bez rozdílu mluví jako o kreditkách. Přitom u nás je mnohem běžnější právě debetní karta, kterou dostanete ke každému běžnému účtu. Kreditních karet je u nás jen něco málo kolem 1,5 milionu, kdežto těch debetních více než 12 milionů. V čem jsou tedy zásadní rozdíly?

1.     Debetní kartu dostanete k běžnému účtu


Ke každému běžnému účtu dostanete debetní kartu. Dnes je už samozřejmostí a její vydání je u většiny bank zdarma. Můžete si požádat i o více karet ke stejnému účtu a máte na ní vlastní peníze, které pak utrácíte.

2.     Kreditní kartu musíte splácet


O kreditku si musíte požádat zvlášť, jde v podstatě o úplně samostatný produkt. A funguje na principu úvěruutrácíte peníze banky, které pak ale musíte splácet. Většina bank však nabízí bezúročné období v délce 40 až 55 dní. Pokud peníze vrátíte v této lhůtě, neplatíte úroky.

Abyste ale kreditní kartu získali, musíte splnit určité podmínky. Banka si při žádosti o kreditní kartu prověří vaše příjmy, výdaje, schopnost splácet a zjistí, zda nemáte záznam v registru dlužníků. Je to vlastně stejný postup jako při žádosti o jakýkoliv jiný úvěr.

3.     Kreditní karta vám za placení nabídne výhody


Možná to znáte z amerických filmů, kde například díky bodům na kreditní kartě lidé získají místa v první třídě a podobně. I u nás tento systém funguje. Za to, že s kreditkou platíte, získáváte různé výhody z věrnostního programu. K těm patří například 1 % zpět z nákupů, 5 % zpět z tankování nebo delší bezúročné období.

Podobné výhody dnes nabízejí i debetní karty, nebývají však tak vysoké.

4.     V zahraničí se vyplatí spíše kreditka


Pokud cestujete, možná se vám už stalo, že vám někde odmítli vzít debetní kartu a požadovali pouze tu kreditní. Narazíte na to zejména v půjčovnách aut, ale i v hotelech nebo na čerpacích stanicích. Běžnou praxí je to hlavně v USA, Kanadě a Austrálii. Pokud tedy plánujete dovolenou v těchto končinách, zvažte, zda si nepořídit kreditní kartu. Může také skvěle posloužit jako finanční rezerva.

5.     Kreditní karta poskytuje větší bezpečí


Na rozdíl od debetních karet poskytují kreditky často lepší zabezpečení proti bankovním podvodům. A kdyby náhodou došlo k napadení či odcizení karty, blokují se prostředky banky, ne vaše vlastní. Některé banky navíc nabízejí také možnost pojištění ochrany nákupu nebo prodlouženou záruku na zboží, což představuje hezkou výhodu pro vás.

Zdroj foto: Africa Studio / Shutterstock.com

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden