Moje sladké tajemství

Blednou vám nehty? Tak závistí to určitě nebude...

Čas od času můžeme pozorovat, že se naše nehty změní. Často nad tím jen mávneme rukou. Pokud ale problém přetrvává, je třeba zbystřit. Může jít o vážnější problém, než si myslíme. Čeho si v první řadě všímat a jak potíže řešit?

Nehty jsou naší vizitkou. Zdravý nehet je narůžovělý, lesklý a hladký. Důležitá je také rychlost růstu. Normálně je to 0,1 milimetru za den.

V teplém počasí nebo v těhotenství nehty rostou rychleji a není třeba se znepokojovat. Problém nastává, pokud se růst zastaví, stejně tak, když nehet změní svůj tvar či barvu.

Jsou najednou bledé

Stárnutí má na naše nehty velký vliv. Je zcela normální, že postupem času ztrácí barvu. Ve většině případů za tím stojí nedostatek železa. Na vině ale může být také špatná životospráva a bohužel i mnohem závažnější problémy.

Bledost může značit chudokrevnost, cukrovku, kardiovaskulární problémy nebo potíže s játry. Pokud jsou nehty světlé a objeví se na nich tmavší skvrna, s návštěvou lékaře neotálejte. Mohlo by jít klidně o žloutenku.

Modrofialový odstín

Nehet běžně zmodrá, když se do něj uhodíte. Jestliže vás ale trápí namodralé nehty a konečky prstů delší dobu a nejste si vědomi úrazu, může za to nedostatek kyslíku v těle.

Většinou se jedná o těžkou infekci, zápal plic či jiné choroby týkající se dýchacího ústrojí. V tomto případě vyhledejte okamžitě lékaře, může vám to zachránit život!

Nadměrná lámavost a „okusování“

S tím se během života setkal alespoň jednou snad každý. Může za to nejen nevhodná péče, ale například problémy se štítnou žlázou. Podceňovat by se nemělo ani jejich kousání.

To může být totiž znakem psychické choroby, úzkosti nebo nadměrné nervozity, což může ve finále způsobit mnoho dalších zdravotních potíží. Vše raději konzultujte se svým lékařem, který vám navrhne vhodnou léčbu či terapii.

Kontrolujte také povrch nehtů

Ani rýhy a ďolíčky na nehtech byste neměli přehlížet. Prohlubně mohou poukazovat na lupénku, na přemíru stresu či nedostatečný spánek. Podélné rýhy zase na problémy s žílami a cévami.

Většinou se vyskytují u lidí, kteří trpí revmatem nebo dlouhodobým zánětem v těle. Příčné rýhy zase souvisí se špatným zažíváním. Změny na povrchu a žluté nehty jsou pak známkou mykózy. A ani tento problém není radno podceňovat.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden