I mazlíčci nám mohou ublížit

Pes je považován za nejlepšího přítele člověka, proto si k němu často utváříte mnohem hlubší vztah než k jiným zvířatům. Ale hrozí vám od něj nějaké nemoci?

Ne náhodou je pes ve většině domácností považován za milovaného a plnohodnotného člena rodiny. A někteří z nás si pak nemohou pomoci a lásku ke zvířeti přehání a neustále se s ním mazlí a zahrnují ho polibky. Podle odborníků ale právě tímto způsobem můžeme chytit celou řadu parazitů či nebezpečných bakterií.

Pokud vás začne trápit průjem, zvracení, dehydratace či zánět žaludku, je možné, že za to možná mohou vaši psí miláčkové. Velmi snadno totiž od nich můžete získat bakterie salmonelózy, campolybacterii či E. coli. Skrz své špičáky pak na vás může pes přenést i mnohem nebezpečnější larvální toxokarózu – parazita, který může utvářet cysty v mozku a očích, což může vést až ke slepotě. A nejde jen o to, co mají psi ve slinách. Polovinu svého života tráví očicháváním úplně všeho, včetně trusu, tudíž je jejich čenich plný nejrůznějších bakterií, virů a choroboplodných zárodků. Většina nemocí se totiž přenáší skrz trus.

Campylobakterie

Způsobuje průjem a gastroenteritidy, je považována za nejčastější příčinu otrav jídlem.
Podle statistik je každým rokem u nás zodpovědná za více než 50 000 případů bolavého břicha. A odhaduje se, že téměř polovina psů v sobě nosí tuto bakterii, aniž by se to u nich jakkoli projevovalo.

I kočky přenášejí nemoci.

Baktérie E-coli

Může vést také k průjmům, zvracení a dehydrataci, přenašeči mohou být opět psi bez jakýchkoli projevů. Odborné studie a výzkumy zjistily, že lidé v sobě nosí více kmenů E-coli odolných vůči lékům než psi, přičemž až 75 % těchto kmenů člověk získává právě od zvířete.

Plísně

Psi mohou také přenášet na člověka kožní plísňová onemocnění. Často stačí pouhý dotek infikovaného místa. Nepříjemní mohou být i vnitřní paraziti přenášení ze zvířete, jako jsou například škrkavky. Tito parazité mohou infikovat člověka, pokud náhodně spolkne jejich vajíčka.

Larvální toxokaróza

Mnohem nebezpečnější ale může být tzv. larvální toxokaróza. Psi jí nejčastěji nakazí od koček. Její zákeřnost spočívá ve vytváření cyst v mozku a očích, což může vést až ke slepotě. Prazit je nebezpečný zejména pro děti a dospělé s oslabenou imunitou. Od psů člověk může chytit i virové infekce, což je nebezpečné zejména pro lidi s oslabeným imunitním systémem v důsledku chemoterapie nebo infekcí, jako je HIV.

Prevence

Riziko přenosu většiny parazitů lze snížit, pokud majitelé svého miláčka nechají pravidelně odčervit. U virů a bakterií je pak důležité dodržovat řádnou hygienu rukou a pokud možno nenechat se olizovat přímo na obličeji.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden