Karel a Hana Heřmánkovi: Stará láska nerezaví. Milují se stále stejně

Co stojí za velkou láskou tohoho známého českého páru? Nemuseli se přitom vůbec potkat. Vše by bylo jinak.

Manželé Heřmánkovi patří mezi nejstabilnější manželství v českém šoubyznysu. Platí za ukázkový pár, který neprovází žádné skandály. Jaký je jejich recept na šťastné manželství a čím vším si museli projít?

Jsou spolu více než třicet let! ”Je to jednoduché, máme se rádi. A snažíme se, aby náš vztah nezevšedněl,“ prozradil svůj recept na spokojené manželství Karel Heřmánek (71). Tak jednoduché to ale ani jeden v životě neměl.

Také vás může zajímat ...

Začali spolu chodit, když Hance Heřmánkové (55) bylo třiadvacet a byla televizní hlasatelkou. Karel byl o patnáct let starší a zrovna čerstvě rozvedený. Nikdo z okolí na budoucnost tohohle páru zrovna nesázel. Ale čas ukázal něco jiného. Dnes platí za jeden z nejstabilnějších párů českého showbyznysu. A to i přesto, že spolu i pracují. Od roku 1992 provozují divadlo Bez zábradlí.

V době, kdy se setkali, na tom byli po stránce vztahů úplně jinak.

Není divu, když je dělí více než patnáctiletý věkový rozdíl. Zatímco Karel prožíval zrovna smutek z konce prvního manželství, Hana, tehdy ještě příjmením Vávrová, na svoji osudovou lásku teprve čekala.

Nechtěl hrát, chtěl režírovat

Herec Karel Heřmánek je rodilým Pražákem ze Žižkova. Původně chtěl studovat architekturu, ale nakonec u něj vyhrály umělecké sklony. S podivem je, že nechtěl hrát. Jeho snem bylo režírovat. Bohužel se na vysněnou FAMU nedostal a vážně hrozilo, že místo toho bude muset na vojnu. Poslechl ale dobrou radu a zkusil DAMU. A tam mu to vyšlo.

Místo v Praze však skončil v Brně, což se nakonec ukázalo jako lepší varianta, neboť tam našel partu skvělých kamarádů a budoucích hereckých kolegů.

Slavný herec a nadaná hlasatelka

S Hankou se seznámili v polovině 80. let. To už byl Karel Heřmánek známým a oblíbeným hercem. A rozvedený se svou první ženou, zubní lékařkou, se kterou měl dvě dcery. Rozešli se po velmi ostrých sporech a také se proslýchá, že si nikdy vzájemně neodpustili. I Hana už byla v té době známá a populární televizní hlasatelka. Začínala dokonce v sedmnácti letech.

Vybrali si ji v branži, protože byla nesmírně talentovaná a také půvabná. Muži o ní měli zájem vždycky.

Dokonce už na studentských brigádách dostala několik nabídek k sňatku.

Osudové setkání?

Potkali se v dabingovém studiu. Ona si údajně všimla, že Karel je smutný a bez nálady. A taky že měl proč. Čerstvé rány po rozvodu, ze kterého má herec dvě dcery, ještě bolely. Jiskra přeskočila prakticky ihned a z obou stran současně. A tak společně šli na první rande. Za dva roky se jim narodil první syn. A záhy i druhý. Pak si dali delší pauzu, než přišel na svět ten třetí – František.

Později dokonce zvažovali ještě pořídit i Františkovi nějakého sourozence, který by měl věkově k němu blíž.

Vyrůstal jako jedináček, což se manželům nezdálo dobře.

Svatba po třech letech

Vzali se až po narození prvních dvou synů Karla a Josefa. To už spolu chodili tři roky. Věkový rozdíl nebyl pro ně překážkou. Snad proto, že hlasatelka byla na starší muže zvyklá. Navíc u Vávrových podobnou situaci neprožívali poprvé. Její mladší sestra Dana (†41), slavná Leontýnka z filmu Ať žijí duchové!, si už dávno předtím vzala o 28 let staršího partnera.

Rodiče to nenesli dobře a dceři předpovídali, že na stáří zůstane s dětmi sama. To se ale nestalo a dceru potkal jiný osud.

Zemřela na závažnou chorobu ve svých pětačtyřiceti letech.

Věkový rozdíl

Na věkový rozdíl se Hanky ptal kde kdo.Tvrdila vždy, že se časem srovnává. V rodině byla obklopena samými chlapy, ale to jí nikdy nevadilo. Má to prý své výhody. Vybudovala si právo královny, jak jej s úsměvem nazývá. Nemá prý žádnou konkurentku. Za ty roky už si na to zvykla.

Někdy to sice trochu doma připomínalo malou školní kuchyni, ale když se rodina zužovala, protože synové odrůstali, dokonce jí to chybělo.

A začali si zvát návštěvy, protože Hanka prý už pro dva neumí vařit.

Doma i v práci. Nevadí jim to?

Jak už jsme naznačili, manžele spojuje nejen společná domácnost, ale i práce. Jak k tomu došlo? Po narození druhého syna se Hana rozhodla ze dne na den odejít z televize. Nedalo se to podle jejích slov skloubit všechno pořádně dohromady – televize a starost o dvě malé děti. A tak při mateřských povinnostech začala pomáhat manželovi s rozjezdem jednoho z prvních soukromých divadel u nás.

Dělala to, co Karla nebavilo. Nějak se to zvrtlo.

Ale k dobrému, neboť dnes patří Divadlo Bez zábradlí k nejúspěšnějším a nejlepším pražským scénám!

Je těžší řídit divadlo, nebo rodinu?

Podle herce je v současné době snazší řídit rodinu, protože už jsou děti odrostlé. Navíc rodinu prý stejně řídí Hanka. Ona přiznala, že všechno připraví a na Karlovi je, aby to schválil. Vlastně si ani nikdy neuvědomila, že by rodinu řídila ona. Všechno se prý děje přirozeně. Důležitá je spokojenost. A od rodiny se pak odvíjí vše. Práci si ale domů přesto nosí.

Nejde úplně zavřít dveře v divadle a doma dělat, že neexistuje. Ve společném rozhovoru se dokonce Heřmánkovi přiznali, že si s sebou práci berou i na dovolenou.

Asi jim to ale nevadí.

Proč se museli vystěhovat?

Dříve manželská dvojice bydlela v Praze, v úplném centru dění. Přestěhovali se ale do Jevan. Proč? Dům, ve kterém bydleli, se vrátil restituentům, kteří ho hned prodali a noví majitelé dali jasně najevo, že Heřmánkovi nejsou vítanými podnájemníky. Nechtěli bydlet tam, kde nejsou vítáni. A tak se rozhodli pro lesní pozemek, který si společně před lety koupili. Jezdili tam prý kdysi na rande.

Zamilovali se do sebe i do toho místa. Ani ve snu by je nenapadlo, že tam jednou budou bydlet. A stalo se.

Jsou zde šťastní.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje šťastná hvězda

Váš oblíbený časopis Moje šťastná hvězda dostal novější kabátek! Můžete se těšit na nové rubriky, ještě více žhavých kauz, které hýbou českým showbyznysem, dojemné osudy filmových legend i pikantní lásky slavných. To vše už v tomto čísle!

Komentáře

reklama