5 důležitých bylin pro zdravou krev

Při nízkém počtu bílých krvinek jste náchylní k infekcím, při nedostatku červených krvinek jste zase unavení. Při úbytku krevních destiček se vám pak po těle objevují modřiny, červené skvrnky nebo můžete krvácet z nosu.

Všechny tyto problémy bezpečně odhalí krevní obraz. Bylinky pak podpoří léčbu i prevenci. A vypěstovat si je můžete sami.

Také vás může zajímat ...

1. Tamaryšek

Má velmi příznivý vliv na obnovu krevních destiček a červených krvinek, zlepšuje chudokrevnost.
Dobře se přizpůsobuje lidskému organismu. Pupeny tohoto růžově kvetoucího keře napomáhají metabolismu železa. Často se jeho užívání doporučuje pro zlepšení srážlivosti krve.

2. Vinná réva

Je vhodná při chudokrevnosti. Účinky mají listy, plody, ale i samotná zrníčka – tuk v nich obsažený snižuje cholesterol, vitamin C má příznivý vliv na tvorbu kolagenu, který je důležitý pro zdraví i těch nejtenčích cév – vlásečnic. Čerstvé listy můžeme přidávat do salátů. Dvě deci kvalitního bílého vína denně prospívají.

Nejvhodnější je užívání tinktury, kdy jsou účinky vinné révy nejkoncentrovanější.

3. Žen-šen

O jeho síle vypovídá i lidový název – všehoj léčivý. Kořen obsahuje pro tělo několik desítek prospěšných látek. Pozitivně ovlivňuje vlastnosti krve, včetně tlaku, hladiny cukru a inzulínu. Dokáže snížit nebo zvýšit hodnoty tak, aby došlo k obnově schopnosti udržovat v těle stabilní vnitřní prostředí.

Reguluje srážlivost krve, upravuje množství červených a bílých krvinek tak, právě aby vznikla žádaná rovnováha. Posiluje celkově organismus a pomáhá mu vyrovnat se s dlouhodobým psychickým i jiným zatížením, proto se využívá po léčbě chemoterapií.

Odstraňuje stres, depresi a zlepšuje soustředění a paměť a vůbec pomáhá s civilizačními nemocemi.

4. Dang-šen

Je známý také pod názvem pazvonek chloupkatý a dá se běžně pěstovat na zahrádce. Využívá se hlavně kořen, ale účinné jsou i listy, ze kterých si můžeme připravit lahodný čaj. Z kořene se vyrábí tinktura. Působí na krvetvorbu, ovlivňuje množství bílých i červených krvinek a vyrovnává nízký krevní tlak. Spolehlivě odstraňuje problémy se studenými končetinami, protože je prokrví.

Zlepšuje paměť a posiluje imunitní systém.

5. Rhemanie lepkavá

Sušený kořen rhemanie lepkavé pomáhá čistit krev, udržuje žádoucí hladinu krevního cukru a hlavně optimalizuje a podporuje tvorbu kostní dřeně. Nejlepší využití je formou tinktury, ale dá se připravit i odvar, kdy jednu polévkovou lžíci mletého kořene vsypeme do čtvrt litru vody a asi půl hodiny vaříme. Popíjíme vlažné, nejlépe jednou denně. .

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...