5 rad, jak chytře vyzrát na chřipku

Chřipka je vysoce nakažlivé virové onemocnění, které u nás každoročně postihne statisíce obyvatel. Řekneme vám, jak se hlásí, poradíme, co dělat, když už ji dostanete, a jak se jí vyhnout.

Pokud chřipku správně neléčíte, může vyústit v chorobu mnohem závažnější, například v zápal plic. I v případě, že jí zdárně vzdorujete, doba léčby se pohybuje kolem deseti dnů.

Také vás může zajímat ...

1 Nepodceňujte příznaky

Chřipka se často zaměňuje s běžným nachlazením, které se projevuje rýmou, vlhkým kašlem, případně bolestí v krku. Typickou chřipku ale nic z toho neprovází. Její začátek je obvykle náhlý, projevuje se vysokou horečkou 38 – 40 °C, kterou navíc často doprovází zimnice, bolesti hlavy, svalů, kloubů a dráždivý, suchý kašel.

Chřipka je na rozdíl od nachlazení také spojena s výraznou celkovou schváceností a vyčerpáním. A zatímco při správné léčbě akutní obtíže a horečka většinou ustoupí během 3–5 dnů a další příznaky během 7–10 dnů, únava a slabost mohou přetrvávat dlouho poté, někdy i několik týdnů.

2 Antibiotika nepomohou

Chřipku vyvolávají viry a na ty antibiotika nezabírají. Klasickou léčbou je snižování horečky a bolestí. K tomu se užívá kyselina acetylsalicylová, která však snižuje srážlivost krve, může podráždit žaludek a nedoporučuje se dětem.

Bezpečný a účinný je paracetamol, není však vhodný při onemocnění jater. Proti horečce a zároveň proti bolesti a zánětům velmi dobře působí ibuprofen. Při užívání této látky by zase měli být opatrní pacienti s onemocněním ledvin. Při léčbě zvolte jednu ze jmenovaných léků, ale nekombinujte je! A dbejte na správné dávkování!

3 Zábaly uleví

Tlumení horečky napomohou i chladné zábaly a sprchování. Nepoužívejte ledovou vodu, ale vodu, která má asi 22°-25 °C. Zábaly přikládejte na hrudník a břicho po dobu 10 až 15 minut a aplikujte je třikrát za dvě hodiny.

Sprchování nebo spíše omývání houbou se provádí ve vodě o teplotě 29 až 32 °C. Omývejte trup a končetiny přibližně 10 až 30 minut. Pozor – u malých dětí se sprchování nedoporučuje vůbec, u větších pak záleží na jejich toleranci.

Obecně se tyto metody nesmějí používat, má-li nemocný pacient mramorovanou kůži a studené končetiny. Při vysokých teplotách pomáhají i tzv. octové bačkory. Namočte ponožky do roztoku octa a vody, studené si je oblečte na nohy a nechte hodinu a půl působit.

4 Klid a tekutiny

Kromě podání léků proti bolesti a horečce je při léčbě chřipky důležitý fyzický i duševní klid. Rozhodně nechoďte do zaměstnání či do školy, nesportujte, ani nedělejte žádné náročnější fyzické úkony.

Ležte v posteli, hodně pijte, abyste nahradili ztráty vzniklé pocením. Jezte lehkou stravu a zvyšte příjem vitaminu C.

5 Omezte kontakt s okolím

Jste-li nemocní, měli byste omezit kontakt s okolím a vyhýbat se místům s větší koncentrací lidí (kino, divadlo). Raději zůstaňte doma a nešiřte onemocnění dál. Nejrizikovější je totiž úzký kontakt s nemocným, tj.

přibližně do 1 metru. Virus přežívá v prostředí několik dní (v závislosti na typu povrchu, teplotě a vlhkosti) a je možné se nakazit i z kontaminovaných předmětů (podání ruky, telefonní sluchátka, držadla v MHD, hračky, použité kapesníky apod.). Buďte ohleduplní.

Kašlete či kýchejte do kapesníku, použité kapesníky ihned likvidujte a případně využijte i roušku přes obličej, která sníží riziko, že nakazíte okolí.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje chvilka pohody

Moje chvilka pohody je týdeník určený čtenářkám „pohodářkám“, které berou život s nadhledem, shovívavostí, humorem i pochopením. Na své si přijdou všechny, které zajímají osudy jiných žen i známých osobností. Na nové číslo se můžete těšit každý čtvrtek.

Komentáře

reklama