5 způsobů, jak předcházet depresi

Špatná nálada a smutek přepadnou čas od času každého z nás. Co když vám ale do života začíná pomalu a jistě vstupovat deprese a hezkých dnů je čím dál tím méně? Nenechte se jí pohltit.

To, co vás dříve bavilo a dávalo vašemu životu smysl, se najednou krůček pro krůčku vzdaluje anebo už je pryč. Špatná nálada je téměř na denním pořádku, najednou máte chuť být daleko od lidí, ležet v posteli a nic nedělat.

Také vás může zajímat ...

A začíná to být pravidelnou potřebou. Jde o první a velmi důležitý varovný signál, že se začíná něco dít. Deprese má mnoho podob a rozhodně na její léčbu neexistuje jednotný manuál. Pokud vám tedy už delší čas není psychicky nebo fyzicky dobře, nezavírejte před tím oči.

Čím dříve začnete jednat, tím lépe. Nejprve zkuste náš manuál rychlé pomoci.

Cvičte a hýbejte se

Když vás přepadnou chmury, může být polehávání na gauči velmi lákavé a nejspíš to bude jediná činnost, kterou jste ochotni dělat. Podle odborníků je však lepší s nutkáním svalit se na pohovku bojovat. Studie zveřejněná v časopise Archives of Internal Medicine zjistila, že aerobní cvičení je při zmírňování symptomů deprese stejně účinné jako antidepresiva.

Pokud se vám zrovna nechce běžet do posilovny, zkuste svižnou procházku. Třeba si zajděte na koupit.

Rychlá chůze v rozmezí půl hodiny každý den má totiž významný vliv na mírné až středně závažné symptomy deprese.

Nebuďte sami

Když se cítíme psychicky rozhození, máme tendenci schovat se před celým světem. To však podle některých odborníků může splín ještě zhoršit. Odborníci proto radí v takovém případě někomu zavolat, komu na vás záleží, a strávit s ním nějaký čas. Zůstanete-li izolovaní a hibernující, deprese pravděpodobně vyhraje.

Jděte na masáž a meditujte

Meditace a masáž mají mnoho prokázaných přínosných účinků.

Jedním z nich je zmírnění psychického stresu, který vede k depresi. Tyto techniky práce s tělem mohou uvolnit a rozpustit napětí v těle. Jde to však pouze na začátku. Pokud už deprese ve vašem životě je, jen meditace zřejmě nebude stačit.

Za zkoušku to ale stojí.

Vynechejte alkohol

I když se může zdát, že na konci nepodařeného dne je sklenka vína nebo váš oblíbený koktejl to jediné, co vám může zvednout náladu, opak je pravdou. Zkuste sebeorganizaci Říká se, že vědomí smrti nám dodává odvahu žít.

Snažte se proto žít, jako byste měli málo času. Jako kdybyste měli poslední rok, měsíc či týden života. Neodkládejte své sny do budoucna a pusťte se do nich, a hlavně žijte v přítomnosti. Užívejte si naplno každý okamžik svého života. A buďte za něj vděční.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje sladké tajemství

Moje sladké tajemství je jedinečný časopis pro ženy, které se zajímají o aktuální dění v českém showbyznysu. Přináší strhující a poutavé novinky i zprávy ze života slavných osobností a odhaluje jejich skrytá tajemství. Je určený pro čtenářky hledající nápadité a zároveň oddechové čtení, u kterého si chtějí odpočinout od svých každodenních starostí. Velkou předností časopisu je důraz na obrazovou stránku a stručnost pikantních článků, které jdou doslova na dřeň příběhu.

Komentáře

reklama