6 skvělých tipů, jak mít bříško v pohodě

Je nesmírně důležité, aby váš zažívací trakt byl v pořádku. A nejen proto, že střeva a v nich žijící mikroorganismy zodpovídají až za 70 procent naší imunity.

Naše zažívání ovlivňuje správný jídelníček. Stravování totiž není jen „doplňováním paliva“, vyvážená strava může ovlivnit celý náš život. Pokud si sami kladete otázku, čím ubližujete svým střevům, zamyslete se nad svým životním stylem a dejte mu trochu svěží podobu bez nezdravých jídel a stresu.

Také vás může zajímat ...

Naše tipy, jaká doporučení dodržovat pro lepší stav vašeho bříška, ale nejsou jen o stravování.

1. Jídelníček plný vlákniny

Jídelníček by měl být naplněný velkým množstvím nejrůznějších potravin. Základem by měly být potraviny bohaté na vlákninu, jako je celozrnné pečivo, luštěniny nebo ořechy. Nepodceňujte ani sílu přírody, protože ovoce, zelenina a celá řada různých bylin obsahují také velké množství vlákniny. Ta pomáhá v pohybu potravy střevy a zabraňuje zácpě.

Nezapomínejte ani na kvalitní tuky od másla po libové maso, které představují dalšího důležitého pomocníka vašeho zažívaní.

2. Lepší prostředí

O správnou funkci našich střev se musíme starat. K tomu slouží také probiotika. Jedná se o živé kultury, bakterie, které nám pomáhají s trávením. Nacházejí se v mléčných výrobcích a fermentovaných potravinách, jako je například nakládané zelí a okurky. Udržují střevní mikroflóru v rovnováze a pomáhají nám navodit spokojený pocit v břiše.

3. Ne špatným návykům

O negativních dopadech alkoholu, cigaret a přílišného pití kávy slýcháte či čtete každý den. Z alkoholu si dopřejte jen malé množství vína, to může mít na zažívání i pozitivní účinky. Cigarety našemu tělu neprospívají v žádném případě, po jídle mají dokonce zesílený účinek a organismu ubližují ještě víc. Káva po jídle zpomaluje zažívání, takže po obědě také raději ne.

Celkové nadužívání kofeinu může pak způsobovat i průjmy a zácpy, protože káva náš organismus vysušuje.

4. Pohyb a zase pohyb

Pravidelná fyzická aktivita pomáhá s pohybem jídla ve střevech, a navíc díky ní udržíme optimální váhu, která je klíčová pro vyváženost zažívacího traktu. Není nutné chodit běhat, stačí si pravidelně dopřát procházku, vyměnit eskalátory a výtahy za schody nebo se místo víkendu u televize jít podívat do lesa.

5. Dodržujte pitný režim

Pravidelné doplňování tekutin by mělo neodmyslitelně patřit k naší denní rutině. Vodu ano, slazené limonády nechte v regálech, nepříznivě působí na střevní prostředí. Zanedbávání pitného režimu může vést často k zácpám. Nedostatek tekutin totiž znemožňuje tělu zpracovávat potřebnou vlákninu.

6. Odpoutejte se od stresu

O škodlivosti stresu není pochyb. Slyšeli jste ale i o jeho negativním dopadu na střeva? Uvědomte si to dříve, než vás začnou trápit hemoroidy či jiné problémy. Je dobré naučit se, že je v životě důležité prožívat jen opravdu podstatné věci. Najděte si aktivitu, při které si na starosti ani nevzpomenete.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje chvilka pohody

Moje chvilka pohody je týdeník určený čtenářkám „pohodářkám“, které berou život s nadhledem, shovívavostí, humorem i pochopením. Na své si přijdou všechny, které zajímají osudy jiných žen i známých osobností. Na nové číslo se můžete těšit každý čtvrtek.

Komentáře

reklama