6 skvělých tipů, jak snížit hodnoty krevního cukru

Cukrovku často vyvolává dlouhodobě nezdravý životní styl a jídelníček. Současná léčba ale umožňují diabetikům vést stejně kvalitní život jako zdravým lidem.

Zatímco cukrovka 1. typu je vrozená nebo vzniká po zásadní imunitní poruše, cukrovka 2. typu (diabetes) je důsledkem nezdravého životního stylu. Příznaků je celá řada. Zpozorněte, máte-li problémy s paradentózou, býváte spaví během dne nebo vám často brní nohy. Objevit se mohou i tmavé skvrny na kůži vzadu na krku, sucho v ústech, nadměrné močení a rozmazané vidění.

Také vás může zajímat ...

Co pomůže udržet hodnoty krevního cukr na správné úrovni?

1. Chůze

Jakákoli fyzická aktivita pomáhá regulovat hladinu cukru i inzulinu v krvi. Doporučuje se každý den věnovat alespoň půlhodinu aerobní aktivitě. To může být svižná chůze, zahradničení či úklid, ale i běh, tenis, plavání, jízda na kole, bruslích nebo nordic walking.

2. Dostatečný spánek

Přebíjíte pocit únavy sladkou kávou nebo neustálým uzobáváním dobrot? Lepší řešení je dostatečný spánek. Naučte se chodit spát ve stejný čas a pozor na rušivé elementy, jako je mobil v místnosti či nedostatečné zatemnění.

3. Nekouřit

Silných kuřáků onemocní diabetem až 60 %. Ale i z těch, kteří kouří zřídka, onemocní každý třetí. Kuřáci mívají i těžší průběh onemocnění, obvyklé jsou cévní komplikace a může dojít i k amputaci nohy.

4. Vitamin D

Důležitou roli při vyplavování inzulinu hraje vitamin D, který do těla dostanete díky slunečním paprskům. Nízká hladina vitaminu D totiž snižuje produkci inzulinu. Trávíte-li většinu času zavřeni v místnosti, vyrazte alespoň o víkendu ven.

5. Luštěniny

Cizrna, červená čočka, sója, mungo fazole nebo adzuki mají nízký glykemický index. Tím, že se vstřebávají pomaleji, uvolňují do těla cukry postupně, a tak napomáhají stabilní hladině inzulinu a krevního cukru a snižují krevní tlak. Navíc napomáhají redukovat „zlý“ LDL cholesterol v krvi, čímž chrání cévy.

6. Skořice

Účinná je jak v přirozené podobě, tak ve formě výtažku. Denní dávka by neměla překročit 6 gramů, což odpovídá zhruba 2-3 čajovým lžičkám. Nejúčinnější je skořice cejlonská.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje chvilka pohody

Moje chvilka pohody je týdeník určený čtenářkám „pohodářkám“, které berou život s nadhledem, shovívavostí, humorem i pochopením. Na své si přijdou všechny, které zajímají osudy jiných žen i známých osobností. Na nové číslo se můžete těšit každý čtvrtek.

Komentáře

...