Bolest v krku umí potrápit

Nachlazení je často doprovázené bolestí v krku. Není však jediným důvodem bolesti. Škrábání a bolest můžete cítit i při nadměrném stresu či únavě.

Nejčastěji ji zapřičiňuje bakteriální či virová infekce. Pokud je bolest v krku virového původu, bude její průběh mnohem mírnější, než kdyby za ni mohly bakterie. V obou případech si ale s bolestí můžete poradit sami, není třeba hned běhat do lékárny či k lékaři.

Také vás může zajímat ...

1. Tvarohový zábal

Připravte si vaničku měkkého tvarohu, kus látky na obvázání krku a igelitový sáček. Utěrku, plenu či šátek srolujte tak, abyste si ho mohli omotat kolem krku, nejprve však na stranu, kterou přiložíte ke krku, přiložte igelitový sáček a potřete ho jednou vaničkou měkkého tvarohu. Poté zavažte.

Nechte působit alespoň čtyřicet minut a po dvou až třech hodinách proceduru opakujte. Tvaroh umí z krku vytáhnout horkost a tím krk zklidnit.

2. Šalvějové kloktadlo

Kloktadlo z čerstvých či sušených bylinek je hotový zázrak. Mnohdy zabere rychleji a lépe než kdejaký průmyslově vyrobený sirup z lékárny.

Na přípravu tohoto kloktadla potřebujete lžičku namleté šalvěje, kterou přelijete 200 ml vroucí vody. Nechte deset minut louhovat, a jakmile bude odvar dostatečně vychladlý, odvar vykloktejte. Opakujte ráno a večer.

3. Všemocný česnek

Ať už je lisovaný, strouhaný nebo ho budete jíst jen tak, na bolest v krku je naprosto ideální. Pokud neholdujete jeho štiplavé chuti, můžete si jej třeba naložit do oleje nebo do medu. Jak si ho vyrobíte?

Připravte si čistou uzavíratelnou sklenici a oloupejte si deset až dvacet stroužků česneku, samozřejmě záleží na velikosti sklenice. Pak k česneku přijdete pár hřebíčků a vše zalijte kvalitním medem. Sklenice uzavřete, obraťte hrdlem dolů a nechte je při pokojové teplotě pár dní odležet.

Med pohltí veškerou ostrost a štiplavost a díky němu pak můžete i samotný česnek konzumovat ve velkém. Doporučujeme alespoň jeden stroužek ráno, po obědě a večer. Uchovávejte ho v lednici.

4. Povidla z černého rybízu

Povidla jsou na bolest v krku nejúčinnější tak, že lžičku povidel rozmícháte ve 100 ml horké vody a vypijte, nejlépe hned dvakrát za den.

5. Na noc vyzkoušejte studenou vodu

Kus látky namočte do ledové vody a vyždímejte. Omotejte si ji kolem krku a přiložte igelitový sáček a ještě ho omotejte suchým šátkem či plínkou. Ledová voda krk dokáže zklidnit. Pokud se v noci probudíte, klidně šátek znovu do ledové vody namočte, jinak nechte působit až do rána.

6. Jezte zelenou zeleninu

Ta totiž obsahuje nejvíc vitaminu C a rovněž betakarotenu. Zelená zelenina udržuje naše sliznice zdravé podobně jako oranžové ovoce.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje šťastná hvězda

Váš oblíbený časopis Moje šťastná hvězda dostal novější kabátek! Můžete se těšit na nové rubriky, ještě více žhavých kauz, které hýbou českým showbyznysem, dojemné osudy filmových legend i pikantní lásky slavných. To vše už v tomto čísle!

Komentáře

reklama