5 důvodů, proč jste nafouklá

Pocit velkého břicha, které je jako balon, je nejčastěji spojen s nadýmáním a plynatostí. Ty mohou mít mnoho příčin. Tady jsou nejčastější z nich.

1. Špatná skladba stravy

Pokud jste se přistihla, že vás často pobolívá břicho a je zároveň nafouklé a tvrdé, pak za tím s největší pravděpodobností stojí špatné stravování.

Některá jídla vám prostě nesvědčí nebo obsahují látky, během jejichž trávení se uvolňují plyny. Ty mají pak za následek nepříjemné pocity a také to, že ani při největší snaze nedopnete kalhoty. Nadýmání může vznikat i tehdy, pokud delší dobu držíte dietu, živíte se zdravě a najednou se vrátíte k těžším jídlům. V takovém případě je dobré si dopřát ještě jeden či dva dny lehké stravy a na těžší stravu přecházet postupně třeba jen pomocí některých tučnějších potravin.

2. Kvasinky

Dalším viníkem mohou být i přemnožené kvasinky ve střevech. K tomu často dochází při léčbě antibiotiky, kdy dojde k oslabení střevní mikroflóry. V tomto případě se nafouklé břicho objeví ve chvíli, kdy sníme nějaké jídlo, ve kterém bylo hodně jednoduchých sacharidů.

Vhodná je v tomto případě protikvasinková dieta, jejímž základem je striktní vyloučení cukru a bílé mouky, droždí a mléka. Je nevhodné jíst sladké bílé pečivo, koláče, koblihy, chléb, rohlíky, zákusky a čokoládu.

Pečivo můžete pouze celozrnné a kváskové.

3. Stres a neurózy

Změnit motorickou funkci střev může i psychický stres. U zdravých lidí vyvolává a také udržuje jejich zvýšenou pohyblivost. Střevní neuróza se vyznačuje nutkáním na stolici, nepravidelným vyprazdňováním a často také kolikovitými bolestmi břicha. Výjimečné nejsou ani žaludeční nevolnosti, zvracení, hlen ve stolici či pálení žáhy. Občas se objevuje právě i nadýmání, větry, říhání zápach z úst či kručení v břiše.

4. Alergie a celiakie

Potravinové alergie jsou v Česku stále rozšířenější. Dokonce se objevují i tzv. zmutované alergie, kdy lidem vadí současně potraviny a pyly. Mnoho lidí si myslí, že alergie se projevuje zejména na kůži prostřednictvím vyrážky, ve skutečnosti ale mezi nejčastější alergické reakce patří projevy v zažívacím traktu jako křečovité bolesti, nadýmání či průjmy.

Specifickým autoimunitním onemocněním, které se projevuje jako alergie na lepek, je celiakie. Mezi její příznaky patří nadýmání, průjem, bolesti břicha a únava.

5. Rakovina vaječníků

V neposlední řadě mohou být časté bolesti břicha způsobeny i nádorovým onemocněním.

Rakovina vaječníků patří k rychle rostoucím nádorům. Včasná diagnóza má proto pro další osud pacientek zásadní význam..

reklama
reklama