Červená řepa plná vitaminů

Naši předci červenou řepu znali už ve starověku. Z biblického Babylonu se následně díky římské říši rozšířila i dále do Evropy a od středověku se pěstovala skoro po celém starém kontinentu. Možná vás ale překvapí, že původně se jedl hlavně list téhle pochutiny, kořen se začal konzumovat až později.

Listy se dají použít do salátu a polévek a konzumují se podobně jako špenát. Zmiňované listy obsahují pro náš organismus prospěšný betakaroten, vápník, železo a velké množství vitaminu C.

Není pro diabetiky

• Teď už se ale zaměříme na kořen.Řepa je jednou z nejsladších zelenin vůbec, obsahuje totiž hned sedm druhů cukru. Takže i když se jedná o zdravou zeleninu, cukrovkáři by se jí měli obloukem vyhnout. Konzumovat by ji neměli ani lidé trpící močovými kameny. Obsahuje totiž kyselinu šťavelovou, která naše močové cesty dráždí.

Prospívá srdci

• Kořen řepy obsahuje velké množství důležitých vitaminů a minerálů. Najdeme v něm železo či zinek. Je v něm ale i hořčík, který je dobrý pro růst a pevnost kostí, nehtů či vlasů.

Obecně je pak známo, že červená řepa je i vhodná prevence proti problémům se srdcem, neboť upravuje srdeční pulz a prospívá i našemu nervovému systému. Ještě pořád jsme vás nepřesvědčili? Správná funkce střev Tato zelenina posiluje i naši kůži, cévy, ale i vazivové tkáně.

Dále v ní najdeme i draslík, který odvádí kyselé látky a vodu z těla. Vláknina v ní obsažená zase pomáhá správné funkci střev a zbavuje je nepotřebných a jedovatých látek a také tuků.

Prevence rakoviny

• Kromě toho v ní je přítomná i látka zvaná betanin, což je takzvané přírodní cytostatikum, které pomáhá ničit rakovinové buňky.

Posiluje tak naši imunitu a z výše uvedeného vyplývá, že je vhodná i jako prevence proti rakovině. Obecně pak jsou látky v ní přítomné důležité při obnovování poškozených buněk. Pomáhají totiž při obnově a tvorbě červených krvinek, a díky tomu zásobují buňky kyslíkem.

Co uvařit z řepy?

• Nevíte, jak si řepu připravit? Zkusit třeba můžete vynikající boršč, jako přílohu k obědu si dejte nakládanou řepu. Nebo si můžete udělat i lahodné bramboráky z téhle sytě červené zeleniny.

No, smažené bramboráky zrovna nejsou nějak extra zdravé, ale pro začátek, jako „seznámení“ s touhle zeleninou, budou stačit.

Jak si je připravit?

• Oloupejte a nakrájejte syrovou řepu a brambory. Oboje najemno nastrouhejte a dejte do větší misky. Do ní následně přidejte ještě nasekanou cibuli. Do směsi přidejte vejce, mléko, koření a pořádně promíchejte. Vše následně ještě zahustěte pohankovou moukou. Pak už stačí jen rozpálit pánev a výsledné bramboráky na olivovém oleji osmažit.

Řepa je také výborná zapečená. Přidejte trochu medu, citronové šťávy, soli a máte zdravou večeři.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden