Chia semínka jsou zdroj energie pro chladné měsíce

Tento druh šalvěje byl pro svět objeven teprve před několika desítkami let při pátrání po důvodu neuvěřitelných výkonů tzv. chia běžců. Tato semínka pomáhala mexickým Indiánům přežít ve velmi drsných podmínkách, a proto se těšila značné oblibě.

V současné době popularita chia semínek prudce stoupá. Stávají se oblíbenou součástí stravy nejen sportovců, ale i běžných lidí. Chia semínka mohou totiž sehrát zásadní roli při ztrátě energie a fyzické aktivity, dokážou tedy výrazně zpomalit projevy stárnutí. Tato semínka obsahují 9x více omega-3 mastných kyselin než má sója a ostatní semínka. Jsou tedy mnohem lepší prevencí kardiovaskulárních onemocnění. Pravidelným užíváním chia semínek předejdete celé řadě onemocnění. Jsou považovány za lék na všechno a pomáhají detoxikaci organismu.

Hodí se do všeho?

Chia semínka mohou být součástí jakéhokoliv nápoje, studeného i teplého jídla. Nasypat je můžete do jogurtu, džemu, do džusu, přimíchat do salátu, müsli či kuskusu, dají se použít i v teplé kuchyni k zahušťování omáček či jako přísada při pečení domácího chleba. Oblíbený je nápoj zvaný Agua fresca de chia, kdy se semínka smíchají s vodou, citronovou šťávou a cukrem. Semínka na sebe dokáží navázat velké množství vody a až 12x zvětší svůj objem. Vytvoří se z nich lehce stravitelný gel, který v těle významně snižuje hladinu krevního cukru. Tělo je po jejich konzumaci dostatečně hydratováno a je připraveno na fyzickou zátěž. Konzumace chia semínek je doporučována vegetariánům a veganům, sportovcům, diabetikům a lidem držícím dietu. Jejich výhodou je nejen to, že dodávají energii, ale také na dlouhý čas zasytí. Vhodná jsou rovněž pro lidi, kteří čelí zvýšenému psychickému vypětí i pro lidi alergické na lepek. .

reklama
reklama