Co dělat v karanténě a na co máte nárok?

Koronavirus se zatím moc zkrotit nedaří, a stále více lidí se tak ocitá minimálně v karanténě. Co to znamená a na co máte nárok?


Byli jste ve styku s nakaženým a budete muset zůstat v karanténě? Ta momentálně trvá minimálně deset dní ode dne odběrů, než na ně ale dojde, může to být i déle. Pokud se cítíte zdraví a můžete pracovat z domova, případně si na tu dobu vzít dovolenou, nic moc se pro vás nemění. Jenže u všech lidí to možné není. Na co mají lidé v takové situaci nárok?

Kdo vydává rozhodnutí o karanténě?


Karanténu vám v případě kontaktu s nakaženým člověkem nařídí hygienická stanice nebo praktický lékař. Zaměstnanec má ale povinnost informovat zaměstnavatele, že nemůže nastoupit do práce. I přesto se s ním pak může domluvit, že bude pracovat z domova nebo si vezme dovolenou. V karanténě se nesmíte s nikým stýkat, tedy ani chodit nakupovat. Domluvte si nákupy s někým z rodiny nebo s donáškovou službou, ať vám je nechají za dveřmi.


Náhrada mzdy


Během práce z domova při karanténě zaměstnanec i za těchto mimořádných opatření pobírá plnou výši mzdy nebo platu. Těm, kteří z domova pracovat nemohou, náleží prvních 14 dnů náhrady mzdy nebo platu stejně jako v případě pracovní neschopnosti ve výši 60 % průměrného hodinového výdělku. Pokud se délka karantény prodlouží, tedy pokud trvá déle než 14 dní, máte nárok na nemocenské dávky.


Osoby samostatně výdělečné činné ale nárok na náhradu mzdy nebo platu nemají. Mohou ale mít nárok na nemocenské dávky, pokud je karanténa delší než 14 dní a předtím si alespoň tři měsíce hradily nemocenské pojištění. Pokud během karantény onemocníte a jste zaměstnanec, požádáte o nemocenskou. U živnostníka pak záleží na tom, jestli nemocenskou odváděl.


Jak si v karanténě obstarat potřebné léky?


Pokud je pacient v karanténě a zjistí, že mu docházejí dlouhodobě užívané léky, nebo mu lékař předepsal léky zcela nové, například antibiotika, měl by požádat zdravého rodinného příslušníka, aby mu je vyzvedl v lékárně. Jestliže ale není nikdo, kdo by vám léky vyzvedl, můžete se telefonicky obrátit na svoji lékárnu nebo jinou lékárnu ve vašem okolí, případně organizaci poskytující charitativní donáškové služby ve vaší obci a s nimi si domluvíte donášku léků domů.


Lékárník i v tomto případě musí zkontrolovat, zda pacient užívá léky správně, rozumí dávkování, a požádá daného člověka, aby informace pacientovi předal spolu s léčivy. Pokud ovšem nemáte ve svém okolí vůbec nikoho, kdo by mohl léky vyzvednout, pak je výjimečně osobně doručí lékárník, protože osobní kontakt je nezbytný.


Tato možnost je ale skutečně pouze krajním řešením v nynější krizové situaci, které jinak nelze využít. Do lékárny můžete také zatelefonovat, pokud by vám něco nebylo jasné nebo byste měli nějaké dotazy. Využijte této možnosti ale jen v opravdu nutných případech, i lékárníci jsou v této době dost vytížení.


Víte, že...


...při přebírání léků od někoho jiného je samozřejmě nutné mít nasazenou roušku?


... porušení karantény a šíření viru je v podstatě trestný čin?

reklama
reklama