Jak poznáte, že vám chybí béčko?

Vitaminů skupiny B je celkem osm a všechny jsou pro naše zdraví velmi důležité. Ne vždy jich ale přijímáme tolik, kolik náš organismus potřebuje.

Nepravidelná strava, stres, kouření, pití alkoholu nebo velkého množství kávy či čaje mohou navíc vést ke zvýšené potřebě některých béček ve vašem oslabovaném organismu. Podívejte se, co nejdůležitější vitaminy skupiny B ovlivňují, jak se projevuje jejich nedostatek a jak jich můžete dostat do těla více.

1. B1 neboli thiamin

Tento vitamin je důležitý při získávání energie ze sacharidů, pro správné fungování srdce a nervové soustavy. Protože se v těle neukládá, je potřeba jej neustále doplňovat. K jeho deficitu může snadno dojít také kvůli tomu, že jej rozkládají káva, černý čaj i sycené nápoje. Nedostatek vitaminu B1 způsobuje zhoršené soustředění, poruchy krátkodobé paměti, zácpu, únavu, nechutenství, nespavost, výkyvy nálad a deprese. Zvýšením příjmu tohoto vitaminu naopak dochází ke zmírnění psychických obtíží a zlepšení paměti nebo trávení. Dostatečné množství thiaminu získáte z pivovarských kvasnic, obilných klíčků, pšeničných vloček, fazolí, ořechů nebo dýňových semínek.

2. B3 neboli niacin Niacin

Ten si tělo dokáže vyrobit pouze v omezené míře, proto je nutné přijímat ho z potravy. Nachází se v krůtím mase, játrech,obilných klíčcích, tmavém pečivu a fazolích. Jako u většiny béček jsou však jeho nejlepším zdrojem pivovarské kvasnice. Nedostatek B3 se projevuje problémy se spánkem, nervozitou, náladovostí i depresemi. Zhoršuje řadu problémů, které si spojujeme se stárnutím, jako třeba artritidu, svalovou slabost a poruchy soustředění. Příznaky nedostatku tohoto vitaminu u seniorů bývají považovány za projevy senility. Při podávání dostatečně vysokých dávek se však rozumové schopnosti rychle vrátí do normálu.

3. Vitamin B5 neboli kyselina pantotenová

Název kyseliny má původ v řeckém slově pantos – všudypřítomný. Ne náhodou, protože tento vitamin nesmí chybět při celé řadě procesů, které v našem těle probíhají. Při jeho nedostatku je ohrožen přenos signálu mezi nervy a mozkem, i tvorba některých stresových hormonů. Naštěstí jej většinou získáváme z potravy dost, takže jeho závažný nedostatek je vzácný a objevuje se většinou u jedinců, kteří jsou závislí na alkoholu, trpí některými vážnými chorobami nebo prodělali velmi těžký úraz.

4. Vitamin B9 neboli kyselina listová

Jak už název napovídá, dobrým zdrojem tohoto vitaminu, který je nutný pro tvorbu řady aminokyselin, je veškerá listová zelenina. Kromě toho je i v avokádu, okurkách, květáku, rajčatech, mangu, banánech nebo vnitřnostech. Nedostatek B9 přináší největší riziko v těhotenství, protože může být příčinou vývojových vad plodu. Ženy, které chtějí otěhotnět, by jej měly užívat preventivně. Velká část populace totiž trpí poruchou jeho vstřebávání. Užívat by jej měli i vášniví kuřáci.

reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden

reklama