Jak předejít cestovní trombóze

Cesta letadlem do dalekých zemí je rychlá a pohodlná. Jen málo lidí však ví, že několikanásobně zvyšuje riziko zánětu žil.

Měli byste vědět, že žilní trombóza není riziková jen při cestováním letadlem, stejné nebezpečí hrozí i při delších cestách autem nebo autobusem, když neděláte přestávky, nebo když hodiny a hodiny sedíte u počítače, aniž byste se šli projít.

Co se děje

Tok krve v žilách dolních končetin se zpomaluje a má tendenci se srážet a vytvářet tzv. tromby neboli krevní sraženiny. Ty se mohou uvolnit, doputovat krevním řečištěm do plic a způsobit tam plicní embolii. A ta může být smrtelná.

Příznaky

Bolest a teplo v dolní končetině, pocit pálení či pnutí kůže, zarudnutí a otok kotníku nebo lýtka, popř. stehna, bolestivost při pohmatu, náhlá bolest na hrudi a náhlý pocit nedostatku vzduchu (možná plicní embolie).

Uvedené příznaky se mohou projevit už během cestování, ale mohou se vyskytnout i s odstupem času, až za 10–14 dní po ukončení cesty. Když se u vás popsané symptomy objeví, ihned vyhledejte lékaře, který zařídí další nezbytná vyšetření a léčbu.

Rizikové hodiny

Nebezpečí žilní trombózy a plicní embolie ale výrazně narůstá při cestách trvajících nad osm hodin. Pokud navíc máte dispozice k žilní trombóze, pak pro vás může být rizikový i let kratší než čtyři hodiny.

Kdo je ohrožený

Nejohroženější jsou obézní osoby, vysocí lidé (nad 190 cm) a senioři starší 65 let, ženy užívající hormonální antikoncepci nebo hormonální léčbu v době přechodu, kuřáci a ti, kdo už trombózu hlubokých žil někdy prodělali nebo mají na nohách křečové žíly. Rizikem je i nedávno prodělaný úraz, onkologické onemocnění či těhotenství.

Prevence

Alespoň dvacetkrát za hodinu zvedejte chodidla nahoru a dolů a otáčejte je v kotnících. Tam, kde je to možné, se každou hodinu jděte na 5 minut projít. Hodně pijte, ale ne kávu a alkoholické nápoje (zvyšují hustotu krve). Cestujte ve volném netísnícím oděvu, povolte opasek a sundejte těsné boty.

reklama
reklama