Když oči svědí a pálí

Syndrom suchého oka občas trápí každého z nás. Nejčastěji se s ním shledáme v období, kdy fouká studený vítr a skoro denně se mění počasí. Jak se tohoto akutního onemocnění zbavit? Máme pro vás pár tipů.

Nejčastějšími příznaky syndromu suchého oka bývá zarudnutí oka, řezání, pálení, a protože se netvoří slzy tak často, jak je třeba, občas lidé mají pocit, jako by měli v očích písek. Neléčený syndrom může vyústit až v zánět spojivek, proto je dobré vědět, co na suché oko zabírá nejlépe a nejrychleji.

Vyzkoušejte oční jógu

Ta spočívá v tom, že si dvěma prsty, ukazováčkem a prostředníčkem krouživými pohyby promasírujete oko, které vás bolí. Pak nechte oči zavřené a pohybujte jimi nahoru a dolů, doprava a doleva. Takto cvičte každou půl hodinu alespoň tři minuty. Oční jógu praktikujte nejlépe před spaním a po probuzení.

Sléz proti vysychání oka

Bylina zvaná sléz obsahuje slizovité látky a třísloviny, které zabraňují suchosti, a naopak dokáže přirozeně zvlhčovat. Nejúčinnější je ve formě obkladu. Nejprve si připravte odvar, na ten však používejte jen studenou vodu, nikdy teplou ani horkou.

Jednu vrchovatou polévkovou lžíci sušené byliny přelijte čtvrt litrem odstáté a přefiltrované vody. Bylinu nechte louhovat přes noc a ráno na mírném ohni odvar zahřejte.

Nakonec ho nechte vychladnout a pak jím oči vypláchněte, opakujte alespoň dvakrát denně. Nebo si do odvaru namočte látkový kapesník a přiložte si ho na bolavé oko.

Mastička z konopí

Účinná je také mast z konopí setého. Tu seženete v lékárně anebo v obchůdcích s biopotravinami či biokosmetikou. Mastí si však nepotíráme oči, ale víčka zvenku.

Mast necháme cca deset minut vstřebávat a poté můžete zase oči otevřít. Mastička z konopí bude působit i přes víčka a zajistí, že se v očích bude tvořit dostatečná vlhkost a nebudou vás svědit ani pálit.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden