Léčivé účinky zázvoru vás příjemně překvapí

Pořád nám vládne tuhá zima, takže jistě oceníte tip na bylinku, která vám dokonale prohřeje organismu. Zázračný zázvor navíc posílí vaši imunitu a ještě si poradí s kašlem a nachlazením.

 

Zázvor je v přírodní medicíně považován za hotový zázrak. Za všelék, který si dokáže poradit se spoustou běžných neduhů. Ačkoli někomu může vadit jeho charakteristická štiplavá chuť a výrazné aroma, stojí za to jej vyzkoušet.

Jeho léčebné účinky vás totiž zcela jistě překvapí. Když hovoříme o zázvoru, mluvíme o oddenku ze stejnojmenné rostliny zázvoru lékařského.

Pomáhá při chřipce a nachlazení

Ačkoli stále není známo, odkud přesně pochází, vědci se domnívají, že byl nejdříve pěstován na jihu Číny, odkud se později rozšířil do Indie, starověké Indie, Egypta, Řecka a Říma. Obyvatelé těchto zemí brzy zjistili, že se nejedná jen o zajímavé koření, ale rostlinu s mnoha zdraví prospěšnými účinky.

Zázvor působí především protizánětlivě, zlepšuje trávení a podporuje detoxikaci organismu. Jeho užívání je vhodné i při dně, revmatismu a psychickém vypětí.

Nás ale bude především zajímat, jak se zázvor může uplatit během nachlazení a chřipky. Čerstvý zázvor pomáhá proti zánětům dýchacích cest, a proto je čaj z něj připravený vhodný jako doplněk při léčbě respiračních onemocnění.

Čaj jako první pomoc

Vhodné je jeho užívání při rýmě, protože pomáhá rozpouštět hleny. Navíc posiluje imunitní systém, což oceníte zvlášť v zimních měsících. Úplně nejjednodušším způsobem, jak si vychutnat účinky zázvoru, je uvařit si z něj čaj.

Ze zázvorového kořene odkrojte asi 5 cm část, oloupejte ji a nastrouhejte na hrubém struhadle. Zázvor s vodou přiveďte k varu a nechte vařit 15 minut. Pak sceďte, oslaďte medem a dochuťte citronovou šťávou. Ještě teplé vypijte.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden