MĚSÍČEK - Lék na vaše neduhy!

Je odolný a jako plevel roste i v nepříznivých podmínkách, takže ho můžete na zahradě pěstovat po celý rok. Navíc se sám snadno vysemeňuje, takže příští rok na záhonu bez velké péče znovu vyroste.

Květy měsíčku lékařského jsou doslova zásobárnou přírodních léčiv na řadu běžných zdravotních problémů.

S čím si poradí?

Bylinka – respektive její květy – je bohatá na antioxidanty a navíc se používá jako prevence proti vzniku nádorů. Hojí také podrážděnou pokožku a odkyseluje organismus. Nejčastěji se používá ve formě výluhu, anebo masti. Květy měsíčku se používají hlavně zevně. Masti se aplikují na špatně se hojící rány, záněty nehtového lůžka, bércové vředy a jsou výbornou prevencí zánětů bradavek při kojení.

Při vnitřním užívání v podobě nálevu může být měsíček prospěšný při hojení zánětlivých problémů v trávicím traktu, včetně peptických vředů a zánětů žaludku. Díky svým protiplísňovým vlastnostem zase pomáhá v boji s kandidózou.
Příznivě stimuluje činnost jater. Doporučuje se i jako kloktadlo při zánětech v dutině ústní.

Sběr, sušení, uložení

Sbíranou částí bylinky je květ s kalichem. Můžete si ale nasbírat i květy bez kalichu. Sběr provádějte výhradně za suchého počasí. Ideálně kolem desáté až jedenácté hodiny dopoledne. Nejvhodnějším obdobím je červenec a srpen, přestože měsíček kvete zpravidla od června do pozdního podzimu, často i do zámrazu.

Květy usušte na lískách nebo sítech v tenkých vrstvách asi do čtyř centimetrů, ve tmě, nebo alespoň v šeru, protože UV záření ničí léčivé účinky. Pokud použijete umělé teplo, pak by teplota neměla překročit 50 °C. Měsíček do sebe rád natahuje vlhkost, a tak je vhodné ho během zimy lehce přesušit. Nedojde tak k zaplísnění. Po usušení skladujete v temnu a v dobře uzavřené nádobě.

Mast na alergický ekzém

Složení: 2 hrsti čerstvého či sušeného květu a 250 g vepřového sádla. Sádlo rozpustíme v rendlíku na mírném ohni, přidáme měsíček lékařský, zamícháme a odstavíme. Sádlo musí bublat, nesmí se škvařit! Poté směs necháme 24 hodin odstát. Druhý den vychladlou směs znovu zahřejeme tak, aby se sádlo opět rozpustilo. Pak ji přecedíme a nalijeme do malé nádobky s víčkem. Necháme vychladnout a skladujeme v lednici, kde vydrží i několik měsíců. Mastí potíráme postižená místa podle potřeby. Můžeme použít i na hojící se jizvy, hrubou kůži na loktech nebo na rozpraskané paty.

Hojivý gel z aloe a měsíčku

Složení: 3–4 květy měsíčku lékařského, větší list aloe a olej z levandule lékařské. Z aloe odřízneme spodní velký list. Odstraníme svrchní slupku (použijeme ostrý nůž a škrabku na zeleninu). Dužinu nakrájíme na menší kousky a rozmixujeme společně s okvětními lístky měsíčku. Tekutinu nalijeme do formiček na led a do každé části kápneme levandulový olejíček. Skladujeme v mrazničce. Potíráme jím drobné popáleniny.

Čaj proti chřipce a nachlazení

Složení: měsíček, řepík, topolovka, sléz maurský, divizna, dobromysl, truskavec, meduňka, mateřídouška, podběl, prvosenka a jitrocel Na jeden šálek čaje použijeme jednu vrchovatou čajovou lžičku směsi. Necháme krátce povařit, scedíme a pijeme 3–6× denně.

Mast na kožní problémy

Složení: 0,2 l panenského olivového oleje, 40 g včelího vosku, 20 kapek oblíbeného esenciálního oleje. Měsíček namočíme na dva týdny do olivového oleje.Ten pak přecedíme, rozehřejeme v pánvi na mírném ohni a přidáme vosk. Zahříváme jen tak, aby se olej neškvařil. Až se vosk rozpustí, můžeme přidat esenciální olej. Směs vlijeme do nádobek, kde ji necháme ztuhnout.
Skladujeme při pokojové teplotě.

reklama
reklama