Milujete zářivé lampiónky podzimu?

Mochyně, židovská třešeň, podzimní rostlina s oranžovými lampionky, které uvnitř skrývají kulaté plody podobné třešním. Nejsou jen krásnou dekorací! Umí i léčit!


Ale pozor! Některé druhy mochyně jsou vhodné jen k dekoraci, neboť jsou mírně jedovaté, zatímco jiné obsahují lahodné a velmi zdravé plody, které mohou obohatit náš jídelníček. Plody mochyně židovské jsou považovány za nejedlé. Naopak plody mochyně peruánské jsou vyhledávanou a oblíbenou pochoutkou.


Plody mochyně židovské jsou velice bohaté na vitamin C, obsahují ho více než citróny. Mochyně je známá hlavně jako přírodní prostředek pro léčbu dny a kloubních potíží, dokáže totiž rozpouštět a odvádět soli kyseliny močové, usazené v kloubech a tkáních. Užíváním přípravků s jejím výtažkem si můžete přírodní cestou pomoci s léčbou těchto nepříjemných onemocnění.


Skvělá proti otokům

Židovská třešeň vám může pomoci i v případě, že trpíte zadržováním vody v těle a pomůže vám tak v boji s otoky kloubů a končetin. Příznivý vliv má i na močové cesty a ledviny, které čistí od solných a jiných usazenin.. Používá se často v homeopatii, homeopatické přípravky s jejím výtažkem se předepisují dokonce i pro léčbu žloutenky.

Okrasa domova


Než natrhané výhony vložíte do vázy s vodou, odstraňte z nich spodní listy a klidně k nim přidejte všechno, co vám v záhonu ještě přijde pod ruku. Z dlouhých lodyh se dobře stáčejí věnce, ale můžete jimi taky olemovat zahradní branku nebo je strčit jen tak do konve na zalévání a vytvořit stylové podzimní zátiší.

Lampionky si i po utržení uchovávají sytou barvu dlouhé měsíce, výborně se proto hodí do suchých vazeb. Bezlisté výhony sušte celé buď ve váze, nebo zavěšené na šňůře. Jednotlivé kalichy vhodné do vypichovaných a lepených aranží rozložte na síto či do lísky.

Několik lampionků určitě nechte viset na trsech venku, zahradu rozzáří i v době, kdy si je vezme do parády první mráz a sníh. Sychravé počasí z nich nakonec vykouzlí průhledné něžné ozdůbky.

reklama
reklama