Ohrožuje vás vyhoření?

Psychické vyčerpání v důsledku dlouhotrvajícího stresu vás může postihnout v jakémkoli povolání.  Jde o vážný problém, jehož důsledky se řeší dlouho a obtížně. Nejlepší je udělat vše pro to, abyste se vyhoření vyhnuli. Podívejte se, na jaké příznaky byste si měli dát pozor.    

Únava a problémy s pamětí a soustředěním

Ráno vstanete a máte pocit, jako byste vůbec nespali. Přes den se vám klíží víčka a co jste dříve zvládali hravě, je pro vás najednou nadlidský výkon. Ať děláte co děláte, stále se cítíte slabí a bez energie. Aby toho nebylo málo, trápí vás ještě problémy se spánkem, ať už spíte málo, nebo moc. Též máte velké potíže se soustředit, velmi často zapomínáte a těžko si vybavujete, co se dělo v nedávné minulosti. Potíže vám dělá také rozhodování, i z banality se tak může stát obtížný úkol, který se vám nedaří vyřešit. Jak se bránit: Odpočívejte. Neberte si práci domů, po odchodu ze zaměstnání už žádné kontrolování e-mailů ani pracovního telefonu! Choďte spát ve stejnou dobu, pečlivě dbejte na spánkovou hygienu. Ve volném čase si čtěte, dívejte se na filmy, choďte ven nebo se něco učte. Zaměstnejte mozek, ale způsobem, který je vám příjemný.

echuť k práci a špatná nálada

Každému se občas nechce do práce. Pokud vám hrozí syndrom vyhoření, nechce se vám do zaměstnání každý den. K tomu, abyste dorazili na pracoviště včas, se musíte nutit. K práci cítíte krajní odpor a představa, že zase budete muset jít do stejné firmy ve vás vyvolává úzkost. Zatímco v minulosti vás vaše práce bavila, teď na ní nic pozitivního nevidíte. Den vám připadá nekonečný, pracovní dobu odpočítáváte po minutách. Jak se bránit: Záleží na vážnosti situace. Pomoci vám může třeba dovolená. Čím delší, tím lepší. Pokud to vaše zaměstnání umožňuje, domluvte se na dočasné práci z domova, nebo požadujte přeřazení na jinou pracovní pozici. Pakliže je vaše situace opravdu hodně vážná, vyhledejte raději pomoc odborníka.

Příliš mnoho úkolů a špatné výsledky

I tak se může projevit blízké vyhoření. Pracujete co to dá, v zaměstnání jste déle než ostatní a přece zvládnete jenom zlomek toho, co v minulosti. Jste sami se sebou nespokojení, ale přes veškerou snahu to nedokážete zlepšit. Jak se bránit: Promluvte si s vedoucím o své pracovní náplni. Změna vám může prospět. V práci buďte jen po stanovenou dobu. Choďte včas, ale také včas odcházejte. Práci si dobře zorganizujte, udělejte si v předstihu plán a toho se držte. Plánujte si i svůj volný čas.

reklama
reklama

Komentáře