Můj čas na kafíčko

S čím si poradí eukalyptový olej?

Blahovičníky, jinak také eukalypty, pocházejí z Austrálie. Velká léčivá síla pochází z eukalyptového oleje, který se získává z jejich listů.

1. Tiší kašel

Olej přináší úlevu od kašle a chrapotu, proto je součástí řady léků. Flavonoid eukalyptol rozšiřuje průdušky a průdušinky, čímž napomáhá k uvolnění plic stažených nachlazením a kašlem. Pro zmírnění nachlazení a uvolnění hlenu aplikujte olej na hrudník a krk. Lze i inhalovat páru z oleje a horké vody.

2. Odpuzuje hmyz

Nařeďte pár kapek oleje z eukalyptu několika kapkami citronové šťávy a výslednou směsí se lehce potřete. Vzniklý přírodní repelent od vás hmyz udrží dostatečně daleko. Můžete ho také použít do aromalampy, která spolehlivě odpudí komáry.

3. Dezinfikuje a hojí opary

Australští domorodci používali eukalyptové listy k léčbě ran a prevenci infekce. Olej blahovičníku se tak používá i dnes. Potlačuje kožní záněty a podporuje hojení. Lze jej použít i při léčbě drobných popálenin a poranění.

Při vzniku oparu pokožku dezinfikuje, snižuje bolestivost a urychlí hojení. Eukalyptovým olejem lze obohatit kosmetické krémy, masky a pleťová mléka. Jak na to? Do 50 mililitrů pleťového krému či mléka přidejte 10 kapek eukalyptové silice. Při nanášení dávejte pozor na oči.

4. Odstraňuje zápach z úst

Choroboplodné zárodky někdy způsobují nepříjemný zápach z úst. Páchnoucího dechu vás může zbavit eukalyptový olej, proto bývá i častou součástí ústních vod, past a žvýkaček.

Někteří odborníci dokonce tvrdí, že produkty s eukalyptem pomáhají zabraňovat hromadění zubního plaku a bakterií napadajících dásně a způsobujících kazy a ústní záněty.

5. Léčí bolavé klouby i záda

Trápí vás bolesti kloubů? Eukalyptová silice je úspěšně dokáže mírnit. Pomáhá totiž snižovat zánět a s ním související bolest, takže poskytne úlevu i jedincům trpícím bolestmi zad nebo zotavujícím se z kloubních a svalových zranění. Podobně účinná je také máta peprná.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden