Sporýš - léčivá bylina plná magie!

Sporýš lékařský je téměř zapomenutá bylinka, přesto je velmi cenná a blahodárně účinkuje na lidský organismus. Čaj ze sporýše lékařského přispívá k detoxikaci těla, proto je vynikající zejména k jarní očistné kůře.

Kladně působí na celý trávicí systém, tiší bolesti během menstruace a zároveň zlepšuje náladu. Poznejte kouzlo této bylinky. Většinou ji najdete na zříceninách, hromadách kamení, v blízkosti cest, řek či  potoků, ale t aké na lo ukách.Pokud sporýš zalijete ho rkou vodou, můžete tímto nálevem výrazně snížit horečku. Hojně se takto užíval už v antice, byl to takový aspirin starověku i středověku. Pomůže vám ke zmírnění chřipky bez chemických preparátů.Některé léky, které jsou dnes vyráběny ze sporýše, se používají k léčbě akutních a chronických zánětů horních dýchacích cest. Zmírňují kašel, rýmu a léčí i bolest hlavy a zubů. Používá se také k léčbě chudokrevnosti, snižuje krevní tlak a bojuje proti únavě.Jedno ale mějte na paměti, tato bylinka je mírně jedovatá, proto to s ní nepřehánějte!

Užíval se k čarování

Od nepaměti byl sporýš považován za cennou bylinu, kterou lidé spojovali s nadpřirozenými silami.Ve starém Egyptě ho nazývali “slzami  Isis”. V oblasti dnešní Anglie ho keltští druidové používali k provozování magie. V Číně sporýš pojmenovali jako rostlinu “dračího zubu ”. V dávných dobách křesťané věřili, že zastaví krvácení.Tradovalo se dokonce, že byl sporýš přikládán na rány Ježíše Krista, proto se můžete setkat s ním také pod názvem “svatá bylina“.Sporýši se přezdívalo také železník, protože v dobách čarodějnic se věřilo, že tato bylina dokáže učinit tělo odolné proti čarám a uhranutí..A dokonce se užíval podobně jako česnek proti upírům. Sporýš léčí hlavně bolesti hlavy, žaludku, podporuje funkci jater a ledvin.   .

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden