Vydejte se do přírody pro první jarní bylinky

Kopřiva

Kopřiva je oblíbená hlavně díky svým léčebným a detoxikačním účinkům. Působí na celkové posílení organismu a rozpouští škodliviny v těle, takže pomáhá při léčbě virových a bakteriálních onemocnění.

Přispívá také k vylučování přebytečných tekutin z těla a zklidňuje infekce močových cest. Díky vysokému obsahu železa výrazně pomáhá při únavě, vyčerpanosti a velkém psychickém vypětí.

Bříza

Už na počátku jara byste si měli nasbírat mladé březové pupeny.

Ty umí tělo zbavovat škodlivých usazenin a zmírňovat otoky kloubů a s nimi spojené bolesti svalů. Bříza slouží i k léčbě kostních zánětů a zabírá na problémy sleziny, jater a slinivky. Pro tento účel naložte březové pupeny do lihu, nechte asi 10 dnů stát a pak si jimi můžete natírat bolavá místa.

Nezapomeňte ani na březové listy. Ty působí jako prevence proti ledvinovým a močovým kamenům. Užívají se i na infekční záněty močových cest a měchýře.

Podběl

Půvabné žluté hvězdičky podbělu uvidíte hned, jak sleze poslední sníh.

Podběl vám pomůže zbavit se posledních pozůstatků zimního kašle. Působí jako prostředek k uvolňování hlenů, usnadňuje odkašlávání, je potopudný, močopudný a má protizánětlivé účinky. Čaj z něj můžete pít při nachlazení, při onemocnění horních cest dýchacích, při astmatu, po zápalu plic a vždycky při horečce.

Pampeliška

Pomáhá zbavovat tělo jedů a toxinů a povzbuzuje funkci trávicích orgánů a jater. Díky vysokému obsahu vitaminů a minerálních látek pomáhá i při celkové únavě. Její listy a kořeny jsou významné nejen pro pročištění organismu, ale i při léčbě revmatismu a jiných kloubních nemocí.

Listy vám budou chutnat i jako salát, který tvarem a chutí připomíná oblíbenou rukolu i s její nahořklou příchutí..

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden