Začít se cvičením lze v každém věku

Během opatření kvůli koronaviru prý u nás lidé letos ztloustli v průměru o 6 kg. A ve vyšším věku se nabraná kila shazují hůře. Ale nezoufejte, jde to.


Možná je tento fakt právě tím impulzem začít se cvičením. Pohyb má kladné účinky na tělo i na mysl, a když se mu budete věnovat pravidelně, můžete zvýšit energii, předcházet bolestem i nemocem, a dokonce zmírnit některé příznaky stárnutí.

Výhody pravidelného pohybu


Bez ohledu na věk nebo aktuální fyzickou kondici můžete být pohybově aktivní. Nikdo po vás nechce, abyste se namáhali v posilovně. Jde jen o to, najít si způsob, jak přidat více pohybu a činnosti do vašeho každodenního života. Pokud jste nikdy předtím necvičili nebo už je to dávno, co jste vykonávali nějaký sport, je lepší začít třeba s lehkou pěší turistikou a jinými méně náročnými aktivitami. Pravidelný pohyb zabraňuje ztrátě kostní hmoty a zlepšuje správné držení těla i rovnováhu, snižuje riziko celé řady onemocnění včetně Alzheimerovy choroby a demence, srdeční choroby, diabetes, rakoviny tlustého střeva, vysokého krevního tlaku a obezity.

Jak bezpečně začít


Než se začnete hýbat, zjistěte si, jestli je pro vás daný pohyb bezpečný. Vyberte si sportovní činnost, která by se vám líbila, a máte-li pochyby, nechte si ji ještě před zahájením schválit svým lékařem. Zeptejte se ho také, zda existují nějaké sporty, kterých byste se měli vyvarovat. Vezměte v potaz své případné zdravotní problémy, které by mohly mít vliv na trénink. Například diabetici nejspíš budou muset upravit svůj harmonogram jídelníčku a léků podle cvičebního plánu.


Pokud se budete během cvičení cítit špatně, budete cítit ostrou bolest nebo na vás přijde neobvyklá dušnost, jednoduše s cvičením přestaňte – možná si budete muset najít jiný druh aktivity. Pokud jste se žádnému cvičení dosud nevěnovali, začněte opatrně. Cvičební plán si stanovte kousek po kousku tak, jak vám bude vyhovovat.


Zkuste třeba ze začátku cvičit 2x denně po 10 minutách a přitom si dávejte pozor na možná zraněZní, únavu či přehřátí organismu a nezapomínejte na pitný režim.Zaměřte se na krátkodobé cíle, jako je zlepšení nálady, energetické hladiny a snížení stresu. Nečekejte, že hned v začátcích rychle zhubnete. Dodržujte svůj cvičební plán po dobu nejméně 3 nebo 4 týdnů, aby se z něj stal zvyk.

reklama
reklama

Komentáře