Ztrácíte čich? Stárne vám mozek!

Čich je jedním z pěti základních lidských smyslových vjemů. Podle posledních odborných výzkumů lze podle kvality čichu odhalit i stárnutí mozku a u starších lidí dokonce i zvýšené riziko smrti.

Pozor na varovné signály

Oslabení funkce čichu je zcela běžné ve tyto projevy mají souvislost s demencí. Ale nová zjištění tomu nenasvědčují. Ke ztrátě čichu totiž může docházet i bez demence. I když ztráta čichu přímo nezpůsobuje smrt, lze ji brát jako varovný doprovodný signál, který se nás snaží upozornit na případné problémy. Proto je tak důležité, aby lidé, kteří se se ztrátou čichu potýkají už delší čas, vyhledali lékařskou pomoc.

Nemusíte se hned bát

Samozřejmě nemusí jít hned o nic závažného. Za špatným čichem může stát i obyčejné nachlazení, alergie nebo problémy s dutinami. Nicméně podceňovat situaci by se také nemuselo vyplatit. A proč ke ztrátě čichu v souvislosti se stárnutím mozku dochází? Zatím si to vědci vysvětlují chabou regenerací buněk v těle, což může být dáno jednak nahromaděním jedů ze špatného životního prostředí podél čichové dráhy v mozku, a pak také přecitlivělostí na tyto toxiny a sníženou schopností buněčné regenerace. Každopádně platí – s dlouhodobým problémem vždy rychle k doktorovi!   .

reklama
reklama