Dana Batulková – Přišla o domov i o manžela, ale zvládla to

Když vám shoří dům a uteče manžel, co uděláte? Dana to nevzdala. Dům postavila znovu a rozpad manželství prostě nějak zvládla.

Poprvé hořelo dávno předtím, než přišla Dana Batulková na svět, v první polovině 19. století. Popelem tehdy lehl nový statek, který tu postavili hereččini předci.

Také vás může zajímat ...

Paní statkářka

Statek je starý tři sta let, patřil Daninu nevlastnímu dědečkovi, babička se totiž podruhé vdala. Ale díky tomu, že holčička ve statku vyrostla, našla v sobě vztah k půdě. Dědeček choval holuby, slepice, husy, králíky. Dana jako malá domů nosila opuštěné kočky a psy, které posbírala po okolí. Stromy na zahradě jsou tytéž, které sázeli její otec a děda. Když padnou, tak věkem, nekácí je.

A protože je herečka nepřítelem překotných modernizací, dům po rekonstrukci vypadá stejně jako dřív, má jen nová okna a přístavbu z boku. Ještě o něco konzervativnější je její syn Jakub Prachař (35). Na statku byla prastará plechová vrata, děravá a těžká. Komplikovaně se otevírala, když Dana přijížděla v noci z divadla. Proto je vyměnila za lehčí, dřevěná.

Jakub byl proti, přál si stará vrata zachovat.

Nebezpečná známost

Nadanou a půvabnou blondýnku přijali na pražskou DAMU hned na první pokus. A tak svému osudu neunikla, což ostatně ani nelze. Divadelní akademii múzických umění totiž navštěvoval rovněž její budoucí manžel, David Prachař (60). Toho by si nevšimla leda snad taková, která by neměla oči. Ženy později do Národního divadla nechodily na tu určitou hru, chodilo se prostě na Prachaře.

Měl totiž kouzlo, jímž očaroval všechny. Prachař byl zkrátka nebezpečná známost. Jenže to si během bezstarostných studentských let málokdo uvědomí. Oba byli nadmíru pohlední a navzájem se oslnili. Bohužel, v současné době jeden o druhém odmítají mluvit. Nechtějí vzpomínat na to, co už je dávno pryč, ačkoli v určitém časovém období si žili jako v pohádce, jako ve snu.

V létě roku 1983 se narodil syn Jakub, dnes už také známý herec, o jedenáct let později přišla na svět jeho sestra Mariana (24). Její jméno si Dana Batulková poskládala ze jmen svých babiček: Marie a Anna. Nedávno herečka zavzpomínala na svoji první a nejspíš i poslední svatbu. Nechtěla nic velkého a oficiálního, nemá ráda úřední záležitosti.

Přála si tajnou svatbu, jen tak, bez škrobeností. Snoubenci neměli ani prstýnky. Dana totiž byla vždycky spíš klučičí typ, takže šatičky a všechny okázalosti, to jí vůbec není vlastní. Bílé šaty si nakonec přece jen oblékla, ale jen takové krátké, decentní.

A nemůže se pochlubit ani žádnou svatební fotografií, takovou, jakou schovávala v papírové krabici její maminka.

Vše lehlo popelem

Ale kdyby ji měla, třeba by se na ni beztak raději nedívala. Život se zhroutil, když bylo Jakubovi osmnáct. Všechno shořelo, nikoli symbolicky, ale doopravdy. Zmizela veškerá minulost, drobnosti, na kterých si tolik zakládáme. Obrázky, fotografie, knížky, nábytek po babičce. Herečka si myslela, že hůř už být nemůže. Mýlila se.

Krátce poté, co z jejího milovaného statku zbylo spáleniště, ji opustil muž. Zamiloval se do herečky Lindy Rybové (43). Linda s Danou byly kamarádky, sdílely spolu šatnu. A Dana se Lindě svěřovala se vším, co ji trápilo. Prozradila jí i to, že se jí v poslední době nezdá manželovo chování. Je roztržitý, duchem nepřítomný.

„Bojím se, že má nějakou ženskou,“ naříkala Dana před Lindou, manželovou milenkou.

Ona to dokázala

Na témže místě vyrostl v Kolodějích nový statek, vlastně už podruhé. Statečná herečka to dokázala. Vyrovnala se i s tou druhou, možná ještě horší ztrátou. Rozvod je podle ní banální slovo, které nikoho neděsí, pokud se ho nezačne týkat. Ve skutečnosti je to hrůzný zásah do psychiky, do života. Lidé žijí v páru především proto, že když se něco stane, máte toho druhého, který se postará.

Máte oporu.

A to najednou zmizelo.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...