Jde jen o „kuřácké astma“?

Pokud jste zkratku CHOPN nikdy neslyšeli, pak vězte, že Chronická Obstrukční Plicní Nemoc je chronické zánětlivé onemocnění vyvolané především vdechováním tabákového kouře.

Kromě kouření (proto se také hovoří o „kuřáckém astma“) existují i další rizikové faktory CHOPN, například zplodiny z topení tuhými palivy, vaření na plynu bez dostatečného odvětrání, výfukové plyny, dlouhodobý pobyt v kouři nebo prašném prostředí.

Také vás může zajímat ...

Na vznik nemoci mají vliv i opakované infekce horních cest dýchacích, chlad a pobyt ve vlhkém prostředí, ale i dědičnost.

Jak se pozná?

Charakteristickými příznaky jsou kašel, vykašlávání hlenů a dušnost – ta je přítomna při námaze, později i v klidu. Potíže jsou následkem chronického zánětu průdušek, které se tím zužují, a ke zvýšené tvorbě hlenu.

A tady musíme zpozornět. Už při dlouhodobém kašli spojeném s vykašláváním hlenu nečekejte, až se to takzvaně vyléčí samo, ale navštivte praktického lékaře. Většina nemocných totiž přichází na vyšetření pozdě, až tehdy, když dochází k zadýchávání při námaze.

Léčba

Už od počátku léčby by měl nemocný pomoci tím, že zásadně změní svou životosprávu. Nekouří, kouři se vyhýbá a snaží se žít v čistém ovzduší (i když to je někdy nesplnitelné). Je rovněž důležité mít dostatečný příjem ovoce a zeleniny a podle svého zdravotního stavu pravidelně cvičit (ideální je chůze) a otužovat se.

Důsledně je také třeba léčit nejen každou infekci, ale i obyčejné nachlazení. U nemocných s CHOPN musí lékař častěji než u běžného zdravého člověka předepisovat antibiotika. Nutné je léčit i alergii na pyly stromů, prach, srst zvířat, chemikálie a další alergeny.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje chvilka pohody

Moje chvilka pohody je týdeník určený čtenářkám „pohodářkám“, které berou život s nadhledem, shovívavostí, humorem i pochopením. Na své si přijdou všechny, které zajímají osudy jiných žen i známých osobností. Na nové číslo se můžete těšit každý čtvrtek.

Komentáře

...