Když mléko – tak kozí! Proč?

Lidé vždy považovali kozí mléko za elixír krásy a dlouhého zdraví. I když se názory odborníků na zdravou výživu liší, na jednom se shodnou: když mléko, tak kozí!

Kozí mléko nebo výrobky z něj (sýry a jogurty), hrají významnou roli při prevenci nádorových onemocnění, působí při léčbě nervových chorob, plicních onemocnění, je účinné při obnově buněk. Kozí sýr je dobře stravitelný, nízkotučný s malým obsahem cholesterolu. Kupujte raději výrobky bez konzervantů, nejlépe přímo od farmáře. Samotné s kvalitním vínem servírujeme tvrdé a vyzrálé sýry.

Také vás může zajímat ...

Je možno je také namáčet do medu nebo sladkých marmelád. Měkké sýry jsou chutné na čerstvém pečivu.

Kozí sýr lze také grilovat, zapékat, smažit nebo nakládat.

S jakým vínem podávat?

Kozí sýr skladujeme vždy samostatně zabalený. Z lednice ho vyndáme ½ hodiny před konzumací. K tvrdému a vyzrálému kozímu sýru se hodí červené víno. Lehká bílá vína servírujeme k mladým a měkkým sýrům. Kozí sýry mají velkou výhodu, že se dají konzumovat ve všech stupních zralosti. Od jemných čerstvých až po pikantně suché a drobivé. Čerstvé kozí sýry bývají vyrobené výhradně z kozího mléka.

Polotvrdé a tvrdé obsahují často i podíl kravského nebo ovčího mléka. Jako většina sýrů, mají i ty kozí svou sezónu.

Ideálním obdobím je pro ně pozdní jaro a léto, kdy kozy produkují nejlepší mléko.

Vadá vám kozí aroma?

Dost lidí odrazuje od konzumace kozích sýrů jejich zvláštní vůně. V takovém případě je dobré sáhnout po úplně čerstvém výrobku. Takový sýr, s maximálně dvoutýdenní dobou spotřeby, je sladký a neutrální. Zráním totiž kozí odér zesílí a zvýrazní, protože se uvolní a rozvinou všechny aromatické složky..

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...