Nechybí vám vitamín B12?

I když vitaminu B12 potřebuje člověk jen málo, přesto hodně lidí trpí jeho nedostatkem. Nejznámějším projevem deficitu tohoto vitaminu je chudokrevnost, ale to neznamená, že pokud nejste chudokrevní, B12 vám nechybí.

Psychická nepohoda a svalová slabost

Také vás může zajímat ...

Zdravotní problémy, kterými se nedostatek B12 projevuje, jsou různorodé. Protože tento vitamin ovlivňuje fungování nervové soustavy můžete při jeho nedostatku trpět výkyvy nálad, apatií, zhoršenou pamětí nebo zvýšenou podezíravostí. Mezi fyzické projevy, kromě již zmíněné chudokrevnosti, patří zpomalené reakce, slabost v končetinách a také rozdílná teplota v různých částech těla (např.

horké ruce a studené nohy). Při dlouhodobém nedostatku je vážně postižená nervová tkáň. Změny mohou být bohužel nevratné.

Navíc to, že vám tento vitamin chybí, můžete zjistit až po několika letech, protože příznaky jsou buď nevýrazné, nebo dokonce žádné.

Ohrožení vegetariáni

Vitamin B12 získáváme z vnitřností, jater a ledvin, rybího masa, vajec a sýrů. Proto jsou jeho nedostatkem ohroženi vegetariáni a ještě více vegani. Ti by rozhodně měli užívat řasy chlorellu a spirulinu, které jsou rostlinnými zdroji tohoto vitaminu.

O doplnění vitaminu B12 prostřednictvím vitaminových doplňků by také měli uvažovat ženy užívající hormonální antikoncepci, lidé kteří často berou léky na spaní a ti, všichni, kdo pijí alkohol.

Ideální je brát takové doplňky, které obsahují více vitaminů skupiny B.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...