Ohlídejte si slinivku

Nepříliš velká žláza patří k trávicímu ústrojí, a i když ovlivňuje trávení, produkci inzulinu, řady hormonů a enzymů, hodně lidé neví, kde vlastně je. Přitom špatná činnost nebo onemocnění slinivky mohou být příčinou vleklých i několik let trvajících vážných problémů s trávením. Zjistěte o slinivce více právě teď!

Od podráždění k zánětu

Také vás může zajímat ...

Plynatost, bolesti břicha, potíže s vyprazdňováním, ale také hubnutí, únava, zahlenění nebo kašel jsou varujícími příznaky, že se slinivkou není něco v pořádku. Příčinou podráždění a zánětu, ať už akutního či chronického, je hlavně nadměrná konzumace alkoholu a množství tučných a smažených jídel.

Potíže se slinivkou na sebe také nedají dlouho čekat, když postižený trpí žlučovými kaménky a dojde k ucpání žlučovodu. Žlučník a slinivka mají totiž společný vývod. Pokud se ve žlučovodu zaklíní kamínek, většinou se rychle objeví nesnesitelná bolest v levém podžebří, která může vystřelovat až do zad, nevolnost, zvracení ale i žloutenka nebo šok.

V takovém případě je nezbytné vyhledat co nejdříve lékařskou pomoc.

Akutní zánět slinivky je život ohrožující stav, chronický zase dramaticky zvyšuje riziko vzniku rakoviny slinivky, která je velmi agresivní.

Vyhněte se problémům

Chcete-li se problémům se slinivkou vyhnout, přestaňte pít alkohol, skoncujte s kouřením a zaměřte se na zdravý jídelníček. Nezanedbávejte preventivní prohlídky, měření množství cholesterolu v krvi může odhalit potíže v raném stadiu.

Slinivce prospějete také pohybem, k její regeneraci přispěje i pití bylinkových čajů, třeba lékořicového, puškvorcového nebo heřmánkového.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...