Pořiďte si na zimu migrénovník

Jeho latinský název je iboza species, lidově se mu říká migrénovník. To proto, že dokáže zatočit s bolestmi hlavy a migrénou. Jeho vůně je příjemnou směsí máty, růže a kadidla.

Má nejen neobyčejnou schopnost léčit, ale je to také krásná dekorativní rostlina s příjemnou vůní, která připomíná směs máty, růží a kadidla. Dá se přirovnat k vánočním vůním. V létě vám udělá tato rostlinka velkou radost klasy růžových květů. Listy jsou tvarované do oblých laloků a podobně jako její dočervena zbarvené stonky jsou pokryty stříbřitými chloupky.

Také vás může zajímat ...

Pokud listy promnete mezi prsty, ucítíte silné aroma.

Vypěstuje jej každý Migrénovník je nenáročná bylinka. Můžete ho pěstovat jako pokojovou rostlinu doma v květináči, venku na zahradě nebo v okrasných truhlících na venkovních parapetech. Dokáže narůst do keříku vysokého až 3 metry, a to rychle. Není proto problém jej množit a darovat svým blízkým či přátelům jako květinu pro zdraví.

Pokud byste jej však pěstovali venku, je třeba ho zazimovat před mrazy.

Dokáže se ale na stranu druhou vypořádat s krátkodobým suchem a mírnou zálivkou, neboť jeho domovinou je Afrika.

Jeho léčivé účinky
V afrických zemích patřil migrénovník mezi rostliny užívané v lidovém léčitelství. Používali jej různé kmeny při žaludečních problémech, respiračních onemocněních, při malárii, chřipce, na podporu imunity, a především na bolesti hlavy. Pro tento účinek si ji oblíbili i lidé u nás.

Jak bylinku užívat?

Rozemněte listy mezi prsty a přivoňte k nim. Inhalace silného aroma slouží jako první pomoc při bolestech hlavy a uleví i při respiračních onemocněních. Čím déle jej inhalujete, tím větší účinky se projeví. Vymačkejte šťávu z listů a potřete si s ní spánky. Látky, které šťáva z listů obsahuje, působí antibakteriálně.

Migrénovník můžete zařadit do vonných směsí potpourri a nechat ho působit na podporu vaší obranyschopnosti.

Velkou výhodou je už zmíněná příjemná vůně po růžích, kadidlu a mátě. Z rostlinky je také možné vyrobit si domácí mast, kterou můžete nosit v malém množství u sebe a v případě potřeby si s ní potřít spánky nebo zadní stranu krku.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

reklama