Příliš dlouhý spánek je nezdravý

O tom, jak nám škodí nedostatek spánku, slyšíme ze všech stran pořád. Jenže příliš dlouhý spánek – deset i více hodin denně – může mít stejně škodlivé důsledky jako jeho nedostatek.

Jaké jsou příčiny?

Také vás může zajímat ...

Jestliže se u vás najednou zvýšila potřeba spánku, měli byste rozhodně zbystřit. To, že vám nestačí obvyklých sedm nebo osm hodin, může znamenat, že vás nejspíš trápí závažné zdravotní obtíže, o kterých jste doteď nevěděli.

Patří mezi ně např. spánková apnoe, kdy člověk v spánku přestává dýchat, onemocnění srdce, chronická únava či deprese. Proto byste měli vyhledat lékaře.

Od srdce po slinivku

Dlouhý spánek řadu onemocnění zhoršuje. V případě ischemické choroby srdeční vzrůstá při více jak devíti hodinách spánku denně riziko infarktu o třetinu.

U jedinců, kteří příliš dlouho spí, je také výrazně vyšší pravděpodobnost, že onemocní cukrovkou. Ovšem nadbytek spánku škodí i psychice. Vede ke zhoršení depresí a kolísání nálad. Celkově pak v dlouhodobé perspektivě zrychluje stárnutí mozku.

Potíže s váhou

Jednou z cest k udržení zdravé váhy je optimální doba spánku. Kdo spí málo, nezhubne, protože jeho tělo má tendenci více ukládat. Kdo spí moc dlouho, připravuje se o čas, kdy se aktivně pohybuje a tím spaluje kalorie, a kvůli tomu přibírá.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

reklama