Sociální fobii se lze odnaučit

Strach ze společnosti a lidí, odborně zvaný sociální fobie, je častější, než se zdá. V mírné formě jí dle odhadů trpí polovina dospělých.

Jenže i v mírné podobě vás může dost omezovat v životě. Jak se projevuje a jak se jí bránit?

Získané chování

Také vás může zajímat ...

Vzniká jako reakce na nepříjemné zážitky a situace. Prostě se ji naučíte. Často se vytvoří už v dětství a projevy jsou různé. Neradi hovoříte před lidmi, chodíte do společnosti nebo si netroufnete oslovit cizího člověka. Neradi telefonujete, jednáte s úřady, seznamujete se.

Síla zkušenosti

Léčba poruchy, která vás připravuje o spoustu zážitků a může zkomplikovat pracovní i osobní život, je prostá. Musíte se na vlastní kůži přesvědčit, že k nepříjemným pocitům a strachu není důvod. Převáží-li pozitivní zkušenosti nad negativním očekáváním, strach zmizí.

Natrénujte to

Musíte prostě čelit tomu, co ve vás vyvolává strach. Chodíte neradi sami do společnosti? Jděte s kamarádkou, ale v průběhu večera se rozdělte. V divadle si třeba kupte lístky na balkon a do přízemí.

Po čase jděte sami někam, kde už jste byli s doprovodem. Stejně postupujte i úřadech. Začněte jednoduše: na poště se zeptejte na poslání balíku a obtížnost úkolů postupně zvyšujte.

Ve dvou to jde líp

Svěřte se někomu se svým problémem. Když vás někdo podpoří, váš boj bude kratší a snazší. Možná zjistíte, že i váš přítel se něčeho bojí a můžete si pomoci vzájemně. Vědomí, že jste prospěšní vám zvedne sebevědomí. To má při zbavování se sociální fóbie zásadní význam.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...