Točí se vám hlava? Možná máte nízký tlak!

Opakem vysokého tlaku bývá hypotenze čili nízký krevní tlak. Nepovažuje se za skutečné onemocnění, ale pokud jím trpíte, není to nic příjemného. Poradíme vám, co s tím.

Není tak nebezpečný, jako vysoký tlak, ale způsobuje problémy, které mohou člověka vyřadit z běžného života, protože se stále bojí, že se mu nečekaně udělá špatně. Může omdlít, nebo se mu zamotá hlava, a přitom hrozí úrazy z pádu. Proto nízký tlak nepodceňujte ani u sebe, ani u svých blízkých. Normální krevní tlak je přibližně 120/80 (120 na 80).

Také vás může zajímat ...

O nízkém tlaku mluvíme při naměřených hodnotách pod 90–105 na 60–65.

Příznaky nízkého tlaku jsou nenápadné a spíš plíživé.

Nízký tlak se neléčí

Pokud není nízký tlak nějak extrémní, není třeba ho léčit. Bez léků se obejdou lidé, kteří nemají žádné výrazné obtíže, a nízký tlak se jim připomene jen v případě, když prudce vstanou nebo třeba rychle pohnou hlavou. Pak postačí, když lékař tlak pravidelně kontroluje, a pacient si hlídá životní styl.

Jestliže máte kvůli nízkému tlaku i další problémy, například trpíte zvýšenou únavou nebo se vám dělá mdlo, měli byste se hlídat a určitě i poradit s lékařem.

Desatero, jak zvýšit tlak

Choďte na čerstvý vzduch. Denně si dopřejte aspoň chvilku venku, nejen v létě, ale za každého počasí.

Začněte sportovat.Není tak důležité, jak intenzivně, ale důležitější je pravidelnost pohybu. Tělo si zvykne na vyšší zátěž, lépe se prokrví. Dobrá je i jóga.

Dát si „smrťáka“ černé kávy je jedna z nejčastějších rad na zvýšení tlaku, kterou možná uslyšíte i od svého lékaře, ale musíte sami vyzkoušet, jestli opravdu pomáhá. Kofein totiž tlak sice krátkodobě zvedne, ale pak může dojít k rychlému poklesu a bude vám ještě hůř. Když si budete vařit černý čaj, nechte ho louhovat jen dvě minuty, ne déle. Proč?

Už po 2–3 minutách se z čaje začnou do vody rozpouštět látky, které ruší povzbuzující účinek kofeinu v čaji a naopak vás budou uspávat.

Kvůli obsahu kofeinu nebo cukru se také radí pít v průběhu dne kolu nebo energetické nápoje. S nimi také zacházejte s opatrností a nepřehánějte to. Hodí se jako rychlá první pomoc při akutním problému, jinak ne.

Na cigaretu jako prostředek zvyšování tlaku radši zapomeňte. Zdravotní rizika nestojí za to.

Stejně tak krátkodobě pomůže panák alkoholu. Ale tudy cesta nevede. Je to sice omletá písnička, ale stejně: jezte zdravě a hlídejte si, abyste mezi jídly nehladověli.

Nízká hladina cukru v krvi by vám nedělala dobře. Hodně pijte, abyste co možná nejvíc zvýšili objem krve.

Ráno se sprchujte střídavě horkou a vlažnou vodou, končete studenou. Pak rychlá masáž kůže pro lepší prokrvení.

Pomáhá i šlapání vody – střídavě do studené a horké vody. Na rozdíl od lidí s vysokým tlakem máte dovoleno solit víc.

Můžete si dopřávat i ostřejší jídla. Výhodu mají milovníci indické nebo mexické kuchyně a lidé se silným žaludkem.

Zvyšovat tlak pomáhá lékořice

Když se nedá vyhnout dlouhému stání, použijte kompresní punčochy, takové, jaké se používají při křečových žilách. Zvýšit tlak při dlouhém stání pomůže, i když si jednoduše dáte nohu přes nohu.

.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...