Zlomený, nebo naražený?

Zlomené či naražené prsty na nohou patří mezi časté a také velmi bolestivé sportovní úrazy. Na jaře se snadno můžete zranit při jízdě na kole, ale i když jen zakopnete na turistické túře. A ti odvážnější třeba na in-line bruslích.

Poznat, zda je prst naražený, nebo došlo ke zlomení kosti, nemusí být vždy jednoduché. Silný otok a bolest se objevují v obou případech. Pokud je prst deformovaný a nemůžete jím pohnout, je na čase vypravit se k lékaři. Lidé si často myslí, že se zlomeným prstem lékař nic neudělá, a řeší to prášky na bolest. To je chyba.

Také vás může zajímat ...

Nutný je rentgen

Zkušený lékař dokáže zlomeninu většinou rozpoznat podle polohy prstu už na první pohled. Stejně vás ale vždy pošle
na rentgen, aby zjistil rozsah poranění. Podle něj zvolí vhodnou léčbu.

Podle závažnosti

V méně vážných případech se omezí hybnost prstu ortézou. U těžších zlomenin je nutné dát nohu do sádrového obvazu. Ve výjimečných případech, když jsou konce zlomené kosti posunuté, je nutná operace. Ortézu či sádru dostává pacient na několik týdnů, léčba trvá i několik měsíců.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...