Moje sladké tajemství

4 zdravotní problémy v pokročilém věku

S přibývajícími roky rostou i mnohá rizika zdravotních komplikací, proto nepodceňujte prevenci a řešte možné nemoci včas. Jaké nepříjemnosti vás mohou ve vyšším věku potkat?

I když se ženy dnes dožívají průměrného věku osmdesáti dvou let, zdraví je opouští velmi brzy. Víme, jaké jsou nejčastější neduhy, které vás mohou potrápit a jak se jim začít bránit, dokud je ještě čas.

Lámavé kosti

Jde o jeden z nejčastějších problémů, který postihuje až deset procent populace starší šedesáti let. Přichází pozvolna a často bezpříznakově, přičemž riziko se zvyšuje zejména u žen po menopauze v důsledku snížení produkce ženských pohlavních hormonů.

Po 50. roce života trpí onemocněním přibližně třetina dámské populace, po 70. roce je to již polovina. Léčí se přitom jen pětina až desetina a často na svou nemoc pacienti přijdou až s první zlomeninou.

 

Jak poznáte problém: Klesá pružnost, pevnost a odolnost kostí, časté zlomeniny.

 

Prevence: Důležitá je životospráva – pravidelný pohyb odpovídající věku, omezení konzumace alkoholu a kouření, je dobré dbát na vyvážený jídelníček, minimalizovat sůl a naopak zařadit potraviny bohaté na vápník a vitamin D, který lze doplňovat i potravinovými doplňky.

Zařaďte do jídelníčku ryby.

Bolesti kloubů

Nejvíce bývá ohrožen kolenní kloub, který je nositelem lidské váhy, ale postihuje také kyčle, klouby rukou a páteře. Riziko stoupá společně s věkem – postihuje až čtyřicet procent šedesátníků, přičemž více jsou ohroženy ženy, zejména ty s nadváhou, protože kila navíc přetěžují klouby.

Jak poznáte problém: Bolestí postiženého kloubu, zprvu při pohybu, v pokročilejších stádiích i v klidu. Omezená je také hybnost a dochází k úbytku svalové hmoty, způsobené ztrátou funkční kapacity kloubu.

Prevence: Prospěšný je kolagen v jakékoli formě, který stimuluje imunitní systém a zabraňuje tělu, aby si ničilo vlastní kolagen. Dále se doporučuje snížení hmotnosti, vhodný pohyb a obuv.

Neviditelná cukrovka
Nadváha, nevhodný jídelníček, sedavý způsob života a přibývající věk – to vše přispívá i k dalšímu častému onemocnění: diabetu druhého typu.

Jak poznáte problém: Varovnými příznaky mohou být únava, stálá žízeň a s tím spojené časté močení, zhoršený zrak a sluch, svědění kůže, mravenčení rukou a nohou, zvýšený hlad.

Prevence: Prvotním předpokladem je udržení potřebné hladiny krevního cukru (optimálně 5,5 mmol/l) a vyvarování se dramatických vzestupů a pádů této hodnoty. Dále je vhodné hlídat si cholesterol i krevní tlak a rovněž absolvovat pravidelné prohlídky u očního a obvodního lékaře.

„Moderní postupy léčby umožňují diabetikům vést stejně kvalitní život jako zdravým lidem, v první řadě ale záleží na vůli pacienta dodržovat veškerá léčebná doporučení.

Ta jsou sice individuální, každý pacient ale musí vždy důkladně porozumět tomu, proč je nutné zvýšit jeho pohybovou aktivitu, nastavit vyvážený jídelníček nebo třeba ubrat na váze,“ vysvětluje MUDr. Marta Klementová, vedoucí lékařka diabetologického centra DIAvize v Praze.

Únik moči
Samovolný únik moči bývá často tabuizován, přitom se s ním setká každá třetí žena po šedesátce. Denní únik trápí až pětinu dámské populace nad šedesát let.

Jak poznáte problém: Moč může unikat v různých situacích. Na vině bývá stres, urgentní potřeba močit, cukrovka nebo nádor. Nejedná-li se o nemoc, jakou je cukrovka nebo rakovina, bývají na vině zpravidla oslabené svaly pánevního dna. Inkontinenci také mohou spouštět některé léky, menopauza, zácpa, nadváha a obezita.

Prevence: Na místě jsou opět změny životního stylu týkající se vypuštění alkoholu, kofeinu a potravin s vysokým obsahem kyselin a koření, které mohou močový měchýř dráždit.

Neměla byste také příliš pít večer bezprostředně před ulehnutím do postele. S posílením svalů pánevního dna, které ovládají močový měchýř, pomáhají tzv. Kegelovy cviky. Jejich výhodou je, že mohou být prováděny kdekoliv a kdykoliv, protože nikdo nevidí, že je cvičíte.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden