Můj kousek štěstí

5 mýtů o šedém zákalu

5 mýtů o šedém zákalu

Šedý zákal patří po šedesátce k velmi častým očním onemocněním. Stále přetrvává řada mýtů a polopravd. Na některé si teď posvítíme. 1. Šedý zákal se léčí očními kapkami Ne, šedý zákal nelze léčit léky, očními kapkami ani brýlemi, jedinou možností je operace.

Jakmile je oční čočka zakalená, je nutné ji z oka odstranit a nahradit čočkou umělou. 2. S operací je lepší počkat, až šedý zákal uzraje Čím dříve přijdete, tím bude operace jednodušší a šetrnější. Při šedém zákalu v pokročilejším stadiu je oční čočka tvrdší a její odstranění je náročnější.

Vhodné načasování operace konzultujte s lékařem, ten zváží vaše obtíže, zhoršené vidění a veškeré výsledky vyšetření a doporučí vám to nejlepší řešení. 3. I po operaci šedého zákalu je nutné nosit brýle Operace šedého zákalu je ideální příležitost ke snížení dioptrií.

Volbou vhodného typu čočky lze odstranit krátkozrakost i dalekozrakost. Kromě monofokální můžete zvolit čočku multifokální, torickou či asférickou, záleží na vaší dioptrické vadě. 4 Čočku je třeba po čase vyměnit Umělá nitrooční čočka zůstává v oku natrvalo, v průběhu života ji není třeba vyměňovat.

V každém případě se před operací vždy zajímejte, jaké čočky klinika používá. 5. Operace probíhá v celkové anestezii a je nutná hospitalizace Celková anestezie se při operaci šedého zákalu používá jen výjimečně.

Pro znecitlivění povrchu a vnitřních struktur oka se těsně před operací aplikují oční kapky. Zákrok probíhá ambulantně a trvá přibližně15–20 minut. Po zákroku je oko zakryto obvazem, ale bezprostředně po operaci můžete odejít domů.

Operace druhého oka se pak provádí do týdne. .

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden