6 bylinek, které zastaví krvácení

Drobná zranění jsou v létě hojnější kvůli výletům a sportování, ale i odhalené kůži. Ale víte, jak v přírodě zastavit krvácení?

Mít s sebou malou dezinfekci a náplast se v létě vyplatí. Ale jestli jste je zapomněli, hledejte pomoc jinde. Ranku očistěte vodou, a pokud v ní ulpěly nějaké nečistoty, odstraňte je. Pak zapátrejte po bylinkách, které staví krvácení, ránu vydezinfi kují a urychlí i hojení.

Také vás může zajímat ...

1. Jitrocel kopinatý

Natrhejte pár jitrocelových listů, pomačkejte je a ranku ošetřete uvolněnou šťávou. Z listů můžete vytvořit i provizorní obvaz: lehce pomačkané přivažte na ránu třeba šátkem a nechte působit. Jitrocel obsahuje zinek, který pomáhá zacelovat rány.

Díky kyselině křemičité má hojivé a antibakteriální účinky a zpevňuje tkáně. Poslouží na drobné oděrky, ale i pokousání hmyzem, zklidní i kůži požahanou kopřivami nebo sluneční ekzém.

2. Kopřiva dvoudomá

Sice umí nepříjemně popálit, oceníte ji ale i při zranění. Obsahuje totiž hojivou kyselinu pantotenovou (vitamin B5), vitamin K a železo, díky chlorofylu má antiseptické účinky a pomáhá obnově pokožky. Z listů nadrťte hustou kašičku nebo si připravte odvar a tím potírejte postižené místo. Uleví i při popáleninách a opaření.

3. Řebříček obecný

Tato bylinka je hojivými látkami přímo nabita. Natrhejte si listy i květy, pomačkejte je, vzniklou kaši naneste na ránu a ovažte kapesníkem. Léčivka urychluje srážení krve, působí protizánětlivě, a dokonce tlumí bolest.

4. Přeslička rolní

Bylinka obsahuje kyselinu křemičitou – působí antisepticky a urychluje hojení. Stačí na ránu přiložit rozmělněnou rostlinu. Když si jí trochu natrháte domů, můžete si ze spařené rostlinky připravit hojivý obklad.

Užívat se dá i vnitřně, šťáva z byliny pomůže při aftách nebo na ranky v dásních. Navíc jsou v ní látky podobné lidskému kolagenu, který je důležitý pro pevnost a pružnost pokožky.

5. Lopuch větší

Listy jsou skvělé jako obklady na rány všeho druhu. Promněte ho v rukou, aby se uvolnila tekutina, přiložte na postižené místo a zafixujte. Má antibakteriální účinky, hojí rány, i bolestivé pohmožděniny, popáleniny, modřiny, otoky či namožené klouby.

6. Krvavec lékařský

Sbírá se hlavně kořen, sušený se užívá na nehojící se rány a popáleniny. Uleví i čerstvé listy jako obklad. Krvavec má antiseptické účinky, stahuje ránu a tlumí zánět.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...