Moje chvilka pohody

6 léčivých rostlin, které se vyplatí mít stále po ruce

Bylinky mají na lidský organismus spoustu blahodárných účinků, a tak jsou již od pradávna součástí lidové a přírodní medicíny.

Recepty na výrobu mastí, tinktur, nálevů nebo čajů se předávají z generace na generaci. Zkuste využít jejich sílu.


  1. Rozmarýn


Tato aromatická bylina s jehlovitými listy je výborným zdrojem antioxidantů. Většinou se používá k detoxikaci, při poruchách trávení, nadýmání, při nechutenství. Uklidňuje mysl a současně zlepšuje krevní oběh a stimuluje tak celé tělo. Díky zklidňujícím účinkům se také používá při nespavosti.

  1. Heřmánek


Heřmánek je „všelékem“, působí protizánětlivě a dezinfikuje. Pomáhá při nadýmání, průjmu, vyrážkách, při různých bolestech břicha, při nespavosti a horečce. Je také nápomocný při zažívacích potížích či v případě, že máte žaludeční křeče. Heřmánek totiž uvolňuje svalové kontrakce, zejména hladkého svalstva střev. Malým dětem podáváme heřmánek hlavně při křečích a bolestech bříška. Zevně se používá na obklady a výplachy zanícených očí při zánětu spojivek, při mokvavých kožních vyrážkách, na kloktání při bolesti zubů a na čištění ran.

  1. Šalvěj lékařská


Je známá díky svým dezinfekčním, antibakteriálním a také antivirovým účinkům. Pokud vás přepadne rýma, kašel, nachlazení, angína nebo chřipka, tak je čaj ze šalvěje tím pravým pro vaše tělo. Nálev z ní je vynikající jako kloktadlo při bolesti v krku nebo krvácení dásní. Má blahodárné účinky na naše trávení, pomáhá proti plynatosti, stimuluje funkci žlučníku. Urychluje také léčení žaludečních a střevních katarů a otrav jídlem. Umí rovněž velmi efektivní bojovat s nadměrným pocením. Na to je nejlepší nálev, který se užívá v době potřeby jako čaj. Ten má i celkově uklidňující účinky na náš organismus při nervovém vypětí, stresu nebo nespavosti.

  1. Máta peprná


Máta peprná zvyšuje tělesnou kondici a posiluje celou nervovou soustavu. Především se však léčebně uplatňuje u všech druhů žaludečních obtíží. Pomáhá při zvracení, uvolňuje křeče žaludku, léčí koliky a choroby střev, zlepšuje chuť k jídlu, tiší bolesti při žlučových kamenech, zlepšuje vylučování žluči a odstraňuje plynatost. Pro příjemnou chuť a všestranně dobré vlastnosti se doporučuje pít jednou denně čaj z čerstvé máty.

  1. Meduňka lékařská


Využívá se jako uklidňující prostředek, zejména na problémy trávicí soustavy. Je výborná na „zkažený“ žaludek. Působí proti srdeční arytmii, zpomaluje tep, mírně snižuje krevní tlak. Stejně tak posiluje nervový systém. Má lehce sedativní účinky, uvolňuje křeče a napětí svalstva.

  1. Česnek


Česneku se přezdívá přírodní antibiotikum díky jeho protizánětlivým účinkům. Některé studie ukazují, že zvýšený příjem česneku snižuje riziko vzniku rakoviny žaludku, tlustého střeva, jícnu, slinivky břišní a prsů. Česnek podporuje detoxikaci, stimuluje imunitní systém a pomáhá snižovat krevní tlak.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden